Tomek Dudarski

Tomek Dudarski

Prowadzi:

Jego zajęcia cechuje dbałość o szczegóły, dużo zabawy i humoru.

O sobie

Sztuka Tai Chi zafascynowała mnie wiele lat temu po latach siedzenia w automatyce przemysłowej, informatyce i sklepach londyńskiego City.

Mieszkając jeszcze w Poznaniu, znalazłem coś co potem okazało się nie być Tai Chi ale Qi Gong. Często tak bywa. Granica pomiędzy tymi dyscyplinami jest trudna do określenia. Obie sztuki wzajemnie się przenikają i dopełniają. Obie czerpią z tego samego źródła. Prastarej chińskiej mądrości. Jednak wciąż Tai Chi było tym, czego szukałem.

Z zupełnie innym Tai Chi spotkałem się podczas kilkuletniego pobytu w Londynie. Tam poznałem moich mentorów – Vicky Ahern i Ashley Cheeseman. Dzięki nim rozpocząłem drogę łączącą w sobie różne aspekty tradycji i nowoczesności.

Vicky Ahern jest wielokrotną złotą medalistką Mistrzostw Tai Chi Wielkiej Brytanii, instruktorem Tai Chi formy 24, instruktorem Chi Kung oraz akupunkturzystą w The Chi Clinic w Cheam pod Londynem. To dzięki niej poznałem formę Yang 24 i formę TaiChi KungFu Fan 52 z wachlarzem.

Ashley Cheeseman jest głównym instruktorem w AJC Tai Chi. Od niego uczyłem się formy klasycznej Yang 108 i formy 18 z wachlarzem.

Dzięki nim nauczyłem się, że tradycja wypuszcza rozleglejsze korzenie niż to co widać na zewnątrz.

W końcu wróciłem do Poznania. Za zgodą moich nauczycieli, zacząłem szukać przyjaciół zafascynowanych tym samym co ja. Wciąż w wielu z nich widzę siebie samego sprzed lat. Wiem, że za jakiś czas zaczną poznawać samych siebie. Dla każdego jest to wielka przygoda. Zaczyna się, kiedy po raz pierwszy uświadamiasz sobie, że Tai Chi zmieniło coś w moim życiu.

Taka zmiana nastąpiła kolejny raz, kiedy spotkałem Mistrza Howarda Choy (Cai Hong 蔡洪). Jest wspaniałym nauczycielem Tai Chi Chuan i niekwestionowanym ekspertem w sztuce Feng Shui.

Przewrócił cały mój świat Tai Chi do góry nogami. Dzięki niemu odkryłem całkowicie nowe oblicze Tai Chi Chuan. Teraz innymi oczami patrzę na tę sztukę.

Shou Yistrona Mistrza Howarda Choy

Historia powtórzyła się ponownie, kiedy spotkałem I Liq Chuan i Mistrza Sam China. Unikalna metodyka tego systemu i jego wyjątkowa skuteczność, wpłynęły ogromnie na to w jaki sposób postrzegam Tai Chi.

I Liq Chuan i jego nieodłączna część, Zhong Xin Dao, dały mi także impuls do głębszego studiowania filozofii Zen, co przekłada się bardzo mocno na codzienne życie i praktykę Tai Chi oraz Chi Kung.

Oficjalna strona I Liq ChuanMartial Art of Awareness

Im dalej zagłębiam się w Tai Chi, tym bardziej dowiaduję się, czego jeszcze mogę się nauczyć. Sztuka odkrywa przede mną coraz to nowsze granice. To, co kiedyś wydawało się być celem, teraz jest zaledwie kolejnym etapem podróży.

Nie samo osiągnięcie celu jest najważniejsze,
ale droga jaką do tego celu pokonujemy.