Bliskowschodnie bębny obręczowe – otwarte zajęcia

Zapraszamy na otwarte zajęcia wprowadzające z bliskowschodnich bębnów obręczowych i rytmiki z Borysem Słowikowskim.

To spotkanie dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować gry na tym wspaniałym instrumencie i dowiedzieć się o nim więcej. Po spotkaniu będzie możliwość zapisania się na kurs dla początkujących, który rozpoczyna się 27 października w Domu Dźwięku (więcej info na dole). 

Borys reprezentuje unikatowe, intuicyjne podejście do gry na bębnie obręczowym, rytmiki i roli ciała w tworzeniu muzyki. Jest ono oparte na praktyce perkusjonisty/kompozytora Zohara Fresco i zainspirowane doświadczeniem z rozmaitych tradycji muzycznych, tańca współczesnego i praktyki uważności. 
Zatem…

CZYM SĄ BĘBNY OBRĘCZOWE?

Bęben obręczowy to taki, którego średnica jest większa niż głębokość. Jest jednym z najstarszych instrumentów znanych ludzkości. W różnych wersjach i pod różnymi nazwami występuje niemal na całym świecie. Ten, na którym gram, po hebrajsku nazywany jest Tof Miriam, co oznacza po prostu „Bęben Miriam” (od grającej na nim Prorokini Miriam z Księgi Wyjścia). 

CZEGO UCZĘ?

Uczę podstawowych i zaawansowanych technik gry na bębnach obręczowych wywodzących się z tradycji bliskiego wschodu, opracowanych przez Zohara Fresco (przede wszystkim w tzw. lap style i upper style, Riqq, Kanjira). Jednocześnie skupiam się na rozwijaniu szerokopojętej muzykalności u moich studentów: na poszerzaniu i pogłębianiu ich poczucia rytmu i pulsu, pokazywaniu sposobów gry z innymi, zapewnianiu narzędzi do swobodnej improwizacji i do komponowania, na eksplorowaniu rozmaitych muzycznych tradycji i stylów muzycznych.

W nauczaniu korzystam (między innymi) z techniki wokalizacji rytmicznej (opartej na konnakolu), kompozycji rytmicznych i głosowo-ruchowych ćwiczeń. By nauka była bardziej intuicyjna sięgam również po metody i doświadczenia wyniesione z różnych form pracy z ciałem: improwizacji ruchowej, praktyki uważności, Body-Mind Centering, aikido i metody Jacka Ostaszewskiego. 

Moje podejście do bębnów obręczowych jest zainspirowane przede wszystkim praktyką izraelskiego perkusjonisty i kompozytora Zohara Fresco. Od 2010 roku jestem jego uczniem.

Technika Zohara Fresco łączy w sobie różne tradycyjne style gry na tym instrumencie z niezwykle rozbudowanym i pogłębionym podejściem do rytmu. W istotny sposób uwzględnia fizjonomię i naturalne predyspozycje ludzkiego ciała. Pozwala grać bezwysiłkowo, wydobywać czyste i zróżnicowane dźwięki, czuć się z tym instrumentem „u siebie” w ogromnej ilości stylów muzycznych. 

KOGO UCZĘ?

Nauka, którą oferuję, jest skierowana do wszystkich. Nie są istotne umiejętności muzyczne a jedynie motywacja i przyjemność z gry. 

PROGRAM WARSZTATÓW:

  • Historia i rodzaje bębnów obręczowych
  • Wprowadzenie w technikę Zohara Fresco na bęben obręczowy w stylu „kolanowym”
  • Wprowadzenie w techniki angażujące głos i ciało – zainspirowane metodami Jacka Ostaszewskiego, pieśniami pracy i muzyką tradycyjną, oparte na technice indyjskiej wokalizacji rytmicznej i pracy ze świadomością ciała.

Metody te stanowią dobre narzędzia do pogłębiania poczucia rytmu, wychodzenia poza utarte rytmiczne schematy, rozwijania umiejętności improwizacji rytmicznej i koordynacji ciała

  • Wprowadzenie w tradycje rytmiczne i nauka komponowania rytmów 

JĘZYKI PROWADZENIA:

Polski i Angielski

BRAK WŁASNEGO BĘBNA?

Udostępniamy instrumenty na czas warsztatów (koszt udostępnienia instrumentu na czas warsztatów to 10 zł) / a jeśli chcesz się zaopatrzyć w dobry (i tani) instrument – chętnie w tym pomogę i nawet go ze sobą przywiozę 😉 /

CZAS: 7 listopada (piątek), godz. 12.00 – 14.00

INWESTYCJA: Co łaska!

  • Liczba miejsc ograniczona! O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.
  • ZAPISY: borys.drums@gmail.com (napisz, czy masz bęben!)

O PROWADZĄCYM:

Muzyka to dla mnie wartościowy sposób kontaktu z innymi, ze sobą, ze światem. Gram tradycyjnie (m.in. polska muzyka wiejska, muzyka grecka, bliskowschodnia, marokańskie gnawa, muzyka perska) i nietradycyjnie (improwizacja, elektronika, punk). 

Prowadzę regularne zajęcia muzyczne w Poznaniu i Berlinie, czasem na festiwalach (m.in. Etno Port Poznan). Zajmuję się tańcem improwizowanym i innymi obszarami sztuki.

***KURS BĘBNÓW OBRĘCZOWYCH DLA POCZĄTKUJĄCYCH***

27 października w Domu Dźwięku rozpoczynamy pierwszy semestr zajęć dla początkujących! 

Więcej informacji wkrótce – na stronie Frame drums – Borys Słowikowski oraz Dom Dźwięku.Misy.Joga.