Chór Nieśpiewający – warsztaty

To zajęcia wokalne dla każdego, zarówno dla zawodowych muzyków i aktorów, jak i dla tych, którym „słoń nadepnął na ucho”.

Ta rozwijana od lat metoda, używa struktury chóru czyli sumy kolejnych głosów i sprawującego nad całością pieczę dyrygenta.

W tym jednak przypadku muzyka nie jest tworzona z harmonizujących ze sobą melodii, lecz z dźwięków abstrakcyjnych, zapętlonych słów.
Kolejne poziomy nucenia, szeptów, szmerów, krzyków tworzą, jak w muzyce ambientowej, dźwiękowy krajobraz. 

Warsztaty stwarzają przestrzeń do wewnętrznych poszukiwań, do znalezienia głosu naturalnego, uwolnienia ekspresji. Stymulują kreatywność, pozwalają odkrywać nieznane wcześniej możliwości głosu i ciała. W Chórze Nieśpiewającym oddech i głos to nie tylko fizyczny fenomen, to też spotkanie z własnym ciałem i emocjami, obecność tu i teraz.

Chór Nieśpiewający nie daje gotowych rozwiązań. To ciągła eksploracja i próba odpowiedzi na pytanie co dla mnie i dla mojego głosu jest dobre? Muzyka w Chórze Nieśpiewającym powstaje spontanicznie, jest zależna od każdego z uczestników, jak i zewnętrznych okoliczności.

Cały proces przebiega w pozytywnej atmosferze, „nieśpiewanie” to igraszka zarówno z gębofonem, jak i konwencjami..

Na zajęcia składają się ćwiczenia oddechowe, relaksacyjne, praca z rezonatorami, elementy improwizacji i technik rozszerzonych.

Warsztaty te to intensywne doświadczenie, zarówno dla osób pracujących na co dzień głosem, jak i dla tych co chcą się dowiedzieć o sobie czegoś więcej.

W wersji festiwalowej warsztaty są krótsze, więc skupiają się na paru zagadnieniach wybranych wraz z uczestnikami. Np. rozwibrowywanie ciałą, techniki relaksacyjne, poszukiwanie głosu naturalnego, otwarcie na improwizację.

Prowadzi: Bartosz Ignacy Wrona, opowiadacz, improwizator, wokalista, dyrygent. Od 10 lat sprawdza możliwości ludzkiego głosu. W sonorystycznych poszukiwania traktuje go jak awangardowy instrument. Stworzył Chór Nieśpiewający – metodę warsztatową otwierającą głos i ekspresję, ułatwiającą improwizację. Chór ten to też oryginalny zespół wykonujący muzykę współczesną, najczęściej komponowaną w czasie rzeczywistym. Nie wierzy w jedną „poprawną emisję głosu” – twierdzi, że każdy powinien znaleźć własną. Nie wierzy też w brak słuchu, bo choć sam nie umie śpiewać i podobno nie ma słuchu, wokalizował na wielu scenach Europy improwizując z wybitnymi muzykami. Uczył się m.in od Shaia Dayana, Phila Mintona, Marka Chołoniewskiego.

termin: 17 marca – 18 marca 2018 (sobota i niedziela) od 11.00 do 18.00 z mniej więcej półtoragodzinną przerwą obiadową w środku.

Inwestycja 250zł, 200zł ulgowo (napisz dlaczego chcesz ulgowo); dopuszczalny barter na część kwoty

nocleg w Domu dźwięku 20zł – nawet jeśli jesteś z Poznania warto przenocować tutaj. zostać w grupie i warsztatowej energii, Może dołożymy jakąś poranną sesję ruchową/medytacyjną

zapisy i informacje chorniespiewajacy@gmail.co m lub 881574641 (czasem odpowiedź na mail może trwać kilka dni 🙂 )