Ciało w pulsie – warsztaty rytmiczne

Zapraszamy na cykl warsztatów „Ciało w pulsie” poświęcony rozwojowi poczucia rytmu i pulsu, kolektywnej praktyce muzycznej, improwizacji rytmicznej i świadomej uwadze. Pierwsze spotkanie już 7 października w Domu Dźwięku w Poznaniu. 

To warsztaty dla każdego, bez względu na doświadczenie muzyczne (przydadzą się również profesjonalistom). Skorzystamy z różnorodnych ćwiczeń ruchowych i głosowych, „osadzających” w rytmie i poszerzających muzyczne horyzonty, wywodzących się m.in. z południowoindyjskiej wokalizacji rytmicznej (konnakol), zainspirowanych tradycjami muzycznymi i tanecznymi (m.in. makulele, gnawa czy tradycje związane z pieśniami pracy), praktykami somatycznymi (trening uważności, improwizacja ruchowa, BMC, trening autogenny), praktyką muzyczną Zohara Fresco oraz metodą Jacka Ostaszewskiego. 

Techniki te pomogą nam zrozumieć czym jest rytm i z czego się składa. Pozwolą odnaleźć wewnętrzny puls, który jest podstawą do swobodniejszej rytmicznej ekspresji. Wyjdziemy poza utarte, wszechobecne schematy, odnajdziemy w naszych ciałach naturalne impulsy do kreowania rytmu. Popracujemy nad odnajdywaniem się w rytmie, współgraniem z innymi, improwizacją i komunikacją poprzez muzykę. Warsztaty posłużą nie tylko rozwojowi umiejętności ściśle muzycznych – umożliwią również ćwiczenie świadomej uwagi, koordynacji półkul mózgowych, umiejętności współpracy i komunikacji w grupie czy radzenia sobie ze stresem. 

Jeśli interesuje Cię rytm, są to warsztaty dla Ciebie – bez względu na Twój wiek i na to, jaki miałaś_eś dotychczas kontakt z muzyką. Nie ma czegoś takiego jak „brak poczucia rytmu”. Ten rodzaj magii może uprawiać każdy. 

PROGRAM CYKLU:

  • poznamy metody ruchowo-głosowe rozwijające poczucie rytmu i koordynację
  • będziemy zgłębiać konnakol (indyjską wokalizację rytmiczną), system pogłębiający rozumienie rytmu, otwierający niezliczone możliwości jego eksploracji i „wyostrzający” umysł 
  • poznamy kompozycje rytmiczne w oparciu o konnakol
  • będziemy rozwijać umiejętności grupowej i solowej improwizacji rytmicznej
  • zajmiemy się aktywnym i analitycznym słuchaniem muzyki (m.in. klasycznej muzyki indyjskiej, perskiej, afgańskiej, PJ Harvey czy Steve’a Reich’a)

JĘZYK PROWADZENIA: Polski / Angielski

CZAS: Niedziele:

  • 18.11 – 17.00-19.00
  • 2.12 – 17.00-19.00
  • 16.12 – 17.00-19.00
ZAPISY I INFO: borys.drums@gmail.com

INWESTYCJA: Pojedyncze zajęcia: 50 zł / Cykl 5 zajęć: 200 zł / 

* Liczba miejsc ograniczona. Warunkiem rezerwacji miejsca jest wpłata na konto (dane otrzymasz w mailu zwrotnym).
* Uwaga: swoje miejsce możesz przekazać znajomej/znajomemu, jeśli z jakiegoś powodu nie będziesz mógł/mogła przyjść. 
* wystawiam faktury! *

Polecamy również: Bliskowschodnie bębny obręczowe – otwarte zajęcia w Poznaniu! – spotkanie wprowadzające już 7.10 o 12:00. 

O PROWADZĄCYM:

Borys Słowikowski – muzyka to dla mnie wartościowy sposób kontaktu z innymi, sobą i ze światem. Moje główne instrumenty to bliskowschodnie bębny obręczowe, które studiuję u Zohara Fresco. Gram tradycyjnie i w oparciu o tradycję (polską muzykę wiejską, muzykę z bliskiego wschodu, Persji, Maroka, czy Bałkan, muzykę sefardyjską) oraz nietradycyjnie (muzyka improwizowana, tzw. muzyka współczesna, punk). Ważna jest dla mnie tradycyjna kultura grecka (z różnych obszarów), dlatego jeżdżę tam często, gram i mówię po grecku.

Prowadzę regularne zajęcia muzyczne w Poznaniu i Berlinie, czasem udzielam się na festiwalach (m.in. Ethnoport Poznań). Zajmuję się tańcem improwizowanym i performansem. Z wykształcenia jestem psychologiem i animatorem społeczności lokalnych.