Doświadczenie i symbolika zwierzęcia – na dobre i na złe

Warsztat jednodniowy „Doświadczenie i symbolika zwierzęcia – na dobre i na złe”:

„Zwierzęta prawie zawsze reprezentują instynkty, gdy spotykamy je w snach i aktywnej wyobraźni. Każde zwierzę reprezentuje inny instynkt lub, jeśli wolisz, inny aspekt instynktu”, twierdziła analityczka jungowska Barbara Hannah w publikacji z 1954 roku „Cat, Dog and Horse Lectures”.

Inny analityk a potem twórca psychologii archetypów – James Hillman mocno obstawał przy tym, że „wąż nie jest symbolem”. (Dream Animals, 1997.)

Jego zdaniem zwierzęta w snach, fantazjach i mitach są nosicielami duszy, bóstwami, „boskimi, inteligentnymi, autochtonicznymi mocami wymagającymi szacunku. „(The Dream and the Underworld, s. 147).

Istnieją też takie sny, które mogą wskazywać, że zwierzę pojawiające się w śnie, to symbol Jaźni lub – na co wskazuje Hillman – Jej posłaniec.
Nie ma w tym nic zaskakującego: od dziesiątek tysięcy lat nasza gatunkowa świadomość i nieświadomość przepełniona jest przekonaniem płynącym z szamańskiego światopoglądu mówiącego o tym, że zwierzęta są duchami opiekuńczymi pozwalającymi kontaktować się z mocami i bóstwami pochodzącymi z równoległych światów duchowych.

Człowiek należy do królestwa zwierząt, choć ostatnio – przynajmniej w warstwie świadomej – mocno się z niego wyalienował. Tę alienację kompensują sny, fantazje, tatuaże, sztuka oraz … miliony zwierząt trzymanych w ludzkich domach.

Na warsztatach zbadamy znaczenie jakie niesie symbolika zwierzęcia w snach, fantazjach, tradycji, sztuce i w codziennym życiu. Ale nie będzie to tylko seminarium teoretyczne – korzystając z psychologii jungowskiej, mindellowskiej (POP) a nawet z szamanizmu – dowiemy się jak to jest doświadczać instynktów zwierzęcych (nie tylko w snach), a także o czym mówią i jakie niosą podpowiedzi. Dowiemy się jak instynkty mogą pomagać, dlaczego słuchanie ich jest dobre dla zdrowia i o czym naprawdę mówi szamańskie określenie „zwierzę mocy”.

Otrzymamy konkretne wskazówki jak, dlaczego i po co włączać zwierzęta-instynkty w codziennym życiu 🙂 

P.S.

Odniesiemy się również do zwierzęcych symboli (Baranek Boży, Gołębica, Lew Judy, itd.) w tradycji chrześcijańskiej i biblijnej.

Cyt.:

„23 Stamtąd poszedł do Betel. Kiedy zaś postępował drogą, mali chłopcy wybiegli z miasta i naśmiewali się z niego wzgardliwie, mówiąc do niego: «Przyjdź no, łysku! Przyjdź no, łysku!» 24 On zaś odwrócił się, spojrzał na nich i przeklął ich w imię Pańskie. Wówczas wypadły z lasu dwa niedźwiedzie i rozszarpały spośród nich czterdzieści dwoje dzieci. 25 Stamtąd Elizeusz poszedł na górę Karmel, skąd udał się do Samarii.” [2 Krl 2]

Prowadzący zajęcia: Robert Palusiński – psychoterapeuta, coach, trener, facylitator, tłumacz, autor, itd. W latach 1998 – 2003 studiował w Research Society for Process Oriented Psychology w Zurichu, szkolił się także w Londynie, Kopenhadze i Bratysławie. Od 2000r. roku regularnie prowadzi zajęcia i warsztaty łączące współczesne techniki szamańskie (M. Harner) z psychologią i psychoterapią. Autor licznych publikacji (m. innymi) książki „Szamanizm w praktyce” (1999) tłumacz książek Arnolda Mindella („Siła ciszy”, „Psychologia i szamanizm”, „Śnienie na jawie” i inne) a także jungistów „Zraniona kobieta”, „Człowiek i jego symbole”

Więcej: http://robertpalusinski.blogspot.com/ 

16 czerwca 2018, godz. 10.00 – 18.00

Koszt uczestnictwa:

  • 270 zł; przy wpłacie zaliczki do 31 maja 2018r.: 220zł.
  • koszt uczestnictwa w obu warsztatach: „Doświadczenie i symbolika zwierzęcia – na dobre i na złe” oraz „Bliżej Psyche – Bliżej Pełni”: 450 zł; przy wpłacie zaliczki do 31 maja 2018r.: 400 zł.
Informacje i zapisy:

  • Aleksandra Sadowska email: asado@outlook.com
  • Miejsce na zajęciach rezerwuje wysłanie przedpłaty w wysokości 100 zł.
  • Przedpłata jest zwracana tylko w sytuacji, gdy warsztaty nie odbędą się z powodu niewystarczającej liczby zgłoszeń.