Od Czucia Do Tańca – warsztaty współpracy z ciałem

 

Safety is not the absence of threat. It is the presence of connection.<span class="su-quote-cite">Gabor Mate</span>

(Bezpieczeństwo to nie brak zagrożenia. To obecność połączenia).

Zapraszam Cię:

 • do postawienia pierwszych lub kolejnych kroków w budowaniu głębokiej, pełnej akceptacji relacji ze swoim ciałem – poprzez procesy kojenia, łagodnego odblokowania, ekspresji i powrotu do własnej mocy;
 • do świadomego przepuszczenia przez ciało i przetransformowania całego ogromu poruszeń, którego doświadczamy wszyscy, zapominając często, by PORUSZYć również ciało – tak, by mogło pomieścić wszystkie strumienie odczuć, umysł i duszę:);
 • do spotkania ze sobą i drugim/drugą osobą – w bezpiecznej bliskości, radości i twórczości;
 • do zapisania w ciele dobrostanów i nowych, wzbogacających połączeń ciała-umysłu;

Poprowadzę Was głosem tak, że nawet nie zauważysz, kiedy zaczniesz płynąć i tańczyć

JAK?

Droga wiedzie poprzez:

 • pogłębianie świadomości ciała,świadomy ruch w zgodzie z naturą ciała (edukacja somatyczna, ruch organiczny)
 • swobodny, intuicyjny taniec, pozwalający wyjść poza znane nam schematy
 • (współ)pracę z ciałem – uważny, kojący dotyk, wspierający w „odzyskiwaniu’ ciała i czucia i nawiązaniu autentycznego kontaktu.

Ważna informacja: zajęcia nie są wymagające pod względem fizycznym – intensywność ruchu możesz regulować zgodnie ze swoim stanem i możliwościami.

WIĘCEJ O DRODZE

Poprowadzimy naszą uwagę poprzez kolejne warstwy, struktury naszego organizmu, korzystając z pracy z anatomią doświadczalną jako drogi – do przebudzenia ruchu w zgodzie z naturą ciała.

Otworzymy się na przyjemność, która z takiego ruchu płynie, na eksplorację nowej perspektywy postrzegania ciała, procesów w nim zachodzących-również urazów, problemów.

Poprzez automasaż oraz łagodny dotyk nauczymy się, jak zaufać swoim dłoniom, jak taki uważny dotyk podarować i przyjąć, dbając o swoje granice. Pozwolimy sobie skorzystać ze wsparcia, jakiego może nam udzielić drugi człowiek.

W ciszy, w muzyce, w tańcu, który będzie naturalnym rozwinięciem świadomego ruchu, otworzymy się na radość z kontaktu, na moc wspólnego doświadczania jako grupa.

Na przyjemność, która płynie ze swobodnego ruchu, z poruszenia zamrożonych obszarów ciała, z odkrywania nowych form poruszania się.

Pozostając świadomymi tego, co dzieje się w nas, spotkamy się z drugą osobą. Przepływ i swobodę w tym spotkaniu stworzymy poprzez pogłębienie uważności, ale również korzystając z różnorodnych metod i technik, pozwalających zauważyć, pozostawić lub w pełni wykorzystać schemat, w jaki zwykle wpadamy podczas wspólnego tańca.

Poznamy narzędzia, które pomogą nam otworzyć się nowe drogi nawiązywania kontaktu w tańcu, ale przede wszystkim wspólnie poszerzymy świadomość wokół tego, co przydarza nam się podczas spotkania w ruchu.

Obserwując relację, która wytwarza się między nami, zbadamy, czym jest dla nas obecność w kontakcie, wychwytując momenty, w których spotykamy się naprawdę i te, w których coś blokuje nas przed spotkaniem tu i teraz. Wspólnie poszukamy zestrojenia i przepływu.

Poruszamy się w ciszy i przy muzyce. Na każdym spotkaniu będzie przestrzeń na podzielenie się w kręgu tym, czego doświadczyliśmy.

INNYMI SŁOWY…

Z uważnością, łagodnością, z szacunkiem dla ciała i ukrytych w nim potrzeb, zanurzymy się w świadomy, swobodny ruch – taki, który:

 • pomoże uwolnić nagromadzone w ciele napięcia
 • otworzy Cię na odczuwanie przyjemności
 • głęboko zrelaksuje, zmniejszy skutki codziennego stresu
 • odkryje przed Tobą nową perspektywę postrzegania ciała – jego potrzeb, urazów, problemów
 • może zarówno wskazać problem, jak i być narzędziem jego rozwiązania.

DLA KOGO?

Zajęcia są dla Ciebie, jeśli tylko czujesz, że:

 • chcesz oswoić się z tańcem, ale nie chcesz powtarzać i zapamiętywać kroków
 • chciałbyś/chciałabyś wzbogacić swój warsztat taneczny o nową
 • perspektywę doświadczania ciała w ruchu

Twoje ciało daje Ci sygnały, że potrzebuje uwagi (napięcia w ciele, zmęczenie, poczucie odrętwienia, bóle chroniczne i tajemnicze)

 • pragniesz lepiej poznać siebie, przyjrzeć się z łagodnością swojej relacji z ciałem, temu, jak nawiązujesz relacje z innymi:)
 • chcesz spędzić czas z innymi ludźmi w atmosferze akceptacji, swobody, uważności
 • nie masz doświadczenia z tańcem i pracą z ciałem, ale coś Cię ciągnie w tym kierunku…

Wierzę, że świadomy ruch to dobro, z którego możemy czerpać wszyscy- niezależnie od sprawności, doświadczeń z ruchem czy blokad w głowie i innych częściach nas:)

Przyjdź, jeśli czytając ten opis, czujesz to 'wołanie’!

Ważne – nie musisz być tancerką/tancerzem, posiadać doświadczenia w świadomej pracy z ciałem. Na swoje zajęcia chętnie zapraszam osoby, które „nigdy nie robiły takich rzeczy”

Jeśli je masz i zanurzasz się w tym świecie nie do dziś- również zapraszam. Każde spotkanie z ciałem i czuciem to kolejny krok do pogłębienia tej relacji, a każdy proces grupowy niesie swoją niepowtarzalną moc.

PRZEWIDYWANE KORZYŚCI Z UDZIAŁU

(w oparciu o wiedzę oraz feedbacki uczestników poprzednich 8 cykli):

dla umysłu, relacji, ducha:

 • odzyskanie i pogłębienie kontaktu ze sobą, ze swoim ciałem, z ciszą i mądrością w Tobie
 • doświadczenie swobody, ufności i życzliwości w grupie, o mocy korygującej zebrane do tej pory trudne doświadczenia związane z byciem w grupie, oceną, porównywaniem
 • poznanie oryginalnych technik i praktyk pogłębiania świadomości ciała, głębokiej relaksacji, odzyskiwania czucia i radzenia sobie z emocjami
 • odkrycie pasji do swobodnego ruchu i tańca
 • zapisanie w pamięci ciała doświadczeń uważnego, kojącego dotyku – takie nadpisanie ma ogromną wartość i wspiera procesy zdrowienia, nawiązywanie wspierających relacji, stawianie granic, rozwijanie inteligencji emocjonalnej
 • pobudzenie kreatywności w codziennym życiu

dla ciała:

 • poprawa kondycji, poszerzenie możliwości ruchowych, kształtowanie motoryki
 • uwolnienie napięć nagromadzonych w ciele, co przekłada się na większą elastyczność, ruchomość stawów, wzrost odporności organizmu
 • porządny ładunek endorfin i serotoniny raz w tygodniu; udowodniono, że praktyki choreoterapeutyczne, poprzez regulację poziomu serotoniny i dopaminy w organizmie, łagodzą, a z czasem mogą też znacząco wspierać wycofywanie stanów depresyjnych
 • poprawa koordynacji ruchowej i wydolności organizmu (uszczęśliwienie serca, jelit, kości i wszystkich innych cudownych części naszego organizmu, których często nawet nie znamy:)
 • podwyższenie poziomu energii życiowej
 • wszystko to, co przynosi regularna praktyka ruchowa oraz wiele wspólnych korzyści z praktyką medytacji i uważności
MIEJSCE I CZAS – 4 listopada 2023, godz. 10:00 – 14:00

INWESTYCJA

 • Ranny ptaszek (pierwsze 5 osób) – 140 zł
 • Popołudniowy ptaszek (do 15.10) – 150 zł
 • Wieczorny ptaszek (po 15.10) – 160 zł
ZAPISY ruchiuwaznosc@gmail.com

Pytania dotyczące warsztatu: ruch.od.czucia@gmail.com


RECENZJE, czyli kilka słów feedbacku od uczestników poprzednich warsztatów:

,,Przestrzeń jaką tworzy Asia jest magiczna, a zarazem bardzo osadzająca w ciele… To nie jest tylko taniec,to jest czucie świadomego ruchu w minimalistycznym wydaniu,który daje spektakularny efekt!

A to wszystko pięknie przenosi się na życie codziennie i manifestuje się z każdym kolejnym warsztatem coraz bardziej” Monika

,,To była jakaś zupełnie przepiękna podróż odkrywania ruchu swojego ciała na skrzydłach czułości i akceptacji, do której nadal wracam myślami z ciepłem i wzruszeniem” Weronika

,,Ruch od czucia to dla mnie za każdym razem niesamowicie zaskakujące doświadczanie siebie samej i innych ludzi. Czas odkrywania, poszukiwania, przyjmowania. Uwalniające zapomnienie się w tańcu. Przyjemne poczucie zintegrowania wszystkiego co we mnie. Błogie uczucie radości. Zgoda i akceptacja na to co jest i jaka jestem. Czas zatrzymuje się a ja jestem blisko siebie. Odkrywam że moje ciało nie musi być balastem, ale jest ważną częścią mnie. Bezpieczeństwo, wolność, zachwyt” Judyta

,,Obawiałam się przed zajęciami przerostu formy nad treścią, bo parę razy w życiu natknęłam się na, w moim odczuciu oczywiście, sztucznie uduchowione lub rozwojowe na siłę zajęcia, a tu było naprawdę ekstra. Szczerze, ciepło, prawdziwie i tak, jak każdy sobie chciał i potrzebował i wyciągał z tego to, co jego.” Ania


Prowadzi:

Joanna Książkiewicz

Kocham wsłuchiwać się w mądrość ciała, poruszać, tańczyć, łączyć. Czerpię moce ze śpiewu, tańca i kontaktu z naturą. Zachwyca mnie, jak ścieżki naszego ruchu ujawniają i pomagają przeobrazić to, co gra w naszym umyśle i duszy. Uwielbiam tradycyjne pieśni, odkrywanie tajemnic ludzkiego ciała, mitów i drugiej strony baśni.

BIO formalnie:

Tańczy od 7 roku życia, od 11 lat zanurzona w świadomą pracę z ciałem. Psycholog, ukończyła studium Psychologii Procesu w IPP, szkolenia w metodzie Body Mind Centering (BMC Certification Program, Movimiento Atlas, Zaragoza), roczny program szkoleniowy u Ursuli Schorn(Life/art process Anny Halprin w ujęciu Gestalt), kurs tradycyjnego masażu tajskiego, poziom podstawowy (Nuad Bo Rarn, Sunshine Network u Balego Nemeth),Zanurzenie w Analizie Ruchu (Bones for Life). Od 11 lat uczestniczy w szkoleniach i warsztatach różnych technik tanecznych oraz metod pracy z ciałem i umysłem (Yoga, Butoh, BMC, Gaga, Kontakt Improwizacja, praca z głosem). Od 2018 roku prowadzi autorskie warsztaty swobodnego tańca i pracy z ciałem oraz regularne zajęcia w Krakowie. Związana z krakowską przestrzenią ruchu, tańca i Muzyki 'Kontakt’.

Moi najważniejsi nauczyciele to: Emma Bonnici (praca z głosem, proces grupowy), Iwona Olszowska (BMC), Bonnie Bainbridge Cohen (BMC), Marta Grabowska (Kontakt Improwizacja), Paulina Stróż (Joga Iyengara) oraz wszyscy, którzy wzięli udział w prowadzonych przeze mnie warsztatach i podzielili się swoim ruchem, słowem i czuciem.