ORGANIC ART SYNTONY – Medycyna Dźwięku

IDEA

Ideą koncertu jest tworzenie sesji muzyczno-relaksacyjnych, zwanych także „masażem dźwiękiem”, „relaksacyjną kąpielą” w dźwiękach instrumentów archaicznych/pierwotnych. Sesje po przez uzdrawiającą specyfikę gonów i instrumentarium im towarzyszącym wspierają globalną i szeroko rozumianą świadomość kulturowo-ekologiczną. Idea skierowana jest do wszystkich osób, bez względu na płeć, wyznanie czy narodowość. Wszystkie sesje – koncerty są organizowane na rzecz pokoju na świecie i dobrej przyszłości naszej jak i naszych dzieci.

CHARAKTERYSTYKA SESJI

Ten rodzaj relaksu polega na biernym słuchaniu dźwięków, które z jednej strony wprowadzają w relaks, a z drugiej otaczają słuchającego aurą organicznych wibracji. Wibracje te oddziałują nie tylko na narządy słuchu człowieka, ale też na jego ciało jak i psychikę i emocje. Inaczej ujmując jest to masaż wibracją, rezonansem na poziomie fizycznym, dogłębnym komórkowym jak i na poziomie ciał subtelnych. Polega na wydobywaniu wibracji z mis i gongów grających oraz innych instrumentów idiofonicznych i aerofonicznych zwanych też archaicznymi. Wibracje te przenoszone są przez drgania powietrza lub bezpośrednio na ciało. Drgania te posiadają szeroki zakres częstotliwości-od infradźwięków po ultradźwięki, które są odpowiednikami naturalnych rezonansów poszczególnych części ciała (mięśnie, stawy, kości) jak i większości rezonansów mechanicznych naszych narządów wewnętrznych oraz fal mózgowych.

DŹWIĘK I JEGO UZDRAWIAJĄCE WŁAŚCIWOŚCI

“Masaż” dźwiękiem np. gongów i mis jest bardzo skuteczną metodą odprężenia i relaksacji.
Relaksacja służy przerwaniu pętli niemożności i wyeliminowaniu jednego z ogniw cyklu, jakim jest napięcie mięśni, zarówno tych odczuwalnych na zewnątrz, jak i mięśni wewnętrznych, gładkich. Wielokrotne powtarzanie relaksu wyzwala nas z uzależnienia się od stresu i lęków. Zaczynamy funkcjonować w sposób łagodny i naturalny. Relaks jest, więc wspaniałą sposobem na wszelkie dolegliwości. Należy go stosować, jako jedną z najbardziej podstawowych terapii w dolegliwościach typu stres, lęki, nadmierne napięcie mięśni i umysłu, bóle głowy, chroniczne zmęczenie i wszelkie choroby, które z tych wymienionych stanów wypływają. Poprawia też witalność, spokój, wyciszenie, dobry nastrój a nawet reguluje ciśnienie. W przypadkach innych dolegliwości wspomaga różne terapie, a w ostateczności pozwala zapomnieć, choćby na chwilę, o chorobie czy bólu.

Podczas sesji uwalniają się zgromadzone w ciele fizycznym wszystkie napięcia i blokady. Uwolnienie takie prowadzi do ożywienia i wzmocnienia wewnętrznych sił uzdrawiających. W ten sposób aktywują się procesy samooczyszczania się organizmu, więc po zakończeniu sesji powinno się, w celu wspomagania i wypłukiwania toksyn zadbać o uzupełnienie płynów – w tym wypadku idealna jest woda. Podczas masażu ciało i umysł wprowadzane zostają w stan głębokiego relaksu – stan ALFA, w którym to dochodzi do zsynchronizowania obu półkul mózgowych, a ciało pozbawione napięć i blokad odczuwa lekkość i spokój. Wprowadza w błogi nastrój nasze samopoczucie, uzyskując nową jakość życia.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ: ABC SESJI

A – Przed:

* Dobrze jest przyjść co najmniej 15 min przed startem, z nieprzejedzonym brzuchem , warto pamiętać o karimacie i czymś do przykrycia się, wyłączeniu telefonu, a także dobrze jest mieć ze sobą wodę do picia.

* Przed każdą sesją dobrze mieć przygotowaną własną (pozytywną) afirmację/wizualizację (tzn. przyjść z intencją na taki temat który chcielibyśmy wcielić w nasze życie np. pod kątem zdrowia, sukcesu zawodowego, dobrych wyników w nauce, w relacjach itd.)

* Gdy już przyjmiemy pozycję wygodna dla siebie (np.leżącą) to w celu wyrównania napięć w ciele wykonajmy proste ćwiczenie IZO (wdech nosem, wstrzymujemy na 3-5 sek. powietrze, następnie zaciskamy pięści i napinamy całe ciało na wstrzymanym wdechu, następnie (po tych 3-5 sek.) na wydechu powietrza ustami rozluźniamy ciało. Sekwencje powtarzamy 3-5 razy.

* pamiętajmy o wyciszeniu umysłu i skierowaniu uwagi na sesję na TU i TERAZ…wyłączmy analizę i wszelkie ocenianie/krytykowanie. Analizę zostawmy po sesji ponieważ przez doświadczenie wibracji zależy nam na relaksie a nie uwadze np. “chrapiącego obok nas sąsiada”. Rozpraszając swoją uwagę trudno będzie się zrelaksować, raczej się zmęczysz. Pamiętajmy że energia podąża za uwagą. Inaczej mówiąc – dostajesz to, na czym się koncentrujesz, bo tam gdzie kierujesz swoje myśli, kierujesz również energię. W miarę naszych możliwości pozbywamy się wszelkiej ciekawości, lęków, uprzedzeń, a także wszelkich oczekiwań względem sesji i siebie (zawsze jesteśmy we właściwym miejscu o właściwym czasie)

B – W Czasie:

* Skupmy się na ciszy w sobie jak i dźwiękach nas otaczających, pozwólmy poprowadzić się dźwiękom. Podczas sesji staramy się zintegrować z dźwiękiem, “stajemy się dźwiękiem”, a jednocześnie utrzymujemy w podświadomości, świadomości i nad świadomości temat naszej afirmacji. Próbujemy także przybrać pozę bezstronnego bezkrytycznego i nie oceniającego obserwatora własnych stanów, przyglądajmy się własnej psychice, uczuciom, emocjom..wprawieni uczestnicy podczas sesji łączą te trzy zależności (integrację, afirmację i obserwację)

* Klasyczne objawy podczas trwania sesji to:

 • zaśnięcie/czuwanie
 • chrapanie
 • spokój/rozdrażnienie zmysłowo emocjonalne
 • uczucie braku ciała
 • uderzenia gorąca/zimna
 • mrowienie i drętwienie ciała
 • wybuchy śmiechu/płaczu
 • bóle/lekkość głowy

* W sytuacjach krępujących samopoczucie jest możliwość opuszczenia sali i ewentualnego powrotu. Jeśli zajdzie usilna potrzeba opuszczenia sali to zrób to, nie forsuj pozostania na siłę. Czas trwania sesji około 60 min.

C – Po:

* Po ostatnim dźwięku pozostajemy jeszcze chwilę w ciszy do momentu gdy prowadzący nie przejdzie do aktywizacji

* Będąc jeszcze w pozycji relaksacyjnej (zanim się podniesiemy) aktywizujemy się powoli. “Przeciągamy się” i wykonujemy małe miękkie ruchy (kończyny), unikamy gwałtownych ruchów, nie śpieszymy się, każdy wstaje/budzi się w swoim tempie, nikt nikogo nie ponagla.

* Po sesji, jak po każdym masażu w celu wypłukiwania złogów i toksyn zaleca się pić wodę,soki, herbaty ziołowe (oczyszczające)

* Klasyczne objawy samopoczucia z jakimi można się po sesji spotkać (stany mogą trwać 1-2 dni po sesji) to:

 • senność/intymność/chęć pozostania w stanie relaksu
 • przypływ zwielokrotnionej energii
 • radość/lekkość
 • wybuchy śmiechu/płaczu
 • bóle/lekkość głowy
 • nadmierny apetyt/pragnienie picia
 • i inne

* Wszystkie przeżycia jak i stany są indywidualne i są adekwatne do obecnego psychosomatycznego stanu w jakim jednostka a także prowadzący się znajduje, jak i od okoliczności pogodowo-meteorologicznych.

* Wszelkie niekoniecznie przyjemne stany najczęściej związane są z puszczaniem blokad, napięć (tak samo jak przy klasycznym masażu), skupieniu uwagi na umyśle/analizie, czy też z negacją odbytej sesji.

* W ramach wymiernej analizy zaleca się doświadczenie minimum 3 sesji.

* Istnieje (w ramach rozmowy diagnostycznej z prowadzącym) możliwość podzielenia się własnymi doświadczeniami.

POZYCJA CIAŁA W CZASIE SESJI

Pozycja uczestnika jest dowolna, leżąca ewentualnie siedząca (w zależności od predyspozycji i chęci uczestnika). Bierny udział uczestnika w zajęciach relaksacyjnych polegający na przybraniu pozycji/postawy wygodnej dla uczestnika, ze wskazaniem wedle możliwości uczestnika na pozycje leżącą. Pozycja leżąca jest wygodna i bardzo bezpieczna. Jest szczególnie korzystna dla tych, którzy mają słaby kręgosłup, zaburzenia równowagi lub inne dolegliwości uniemożliwiające przyjęcie do relaksu np. pozycji siedzącej.

PROGRAMOWANIE – TECHNIKI WYOBRAŻENIOWE/AFIRMACJA

Afirmacja/wizualizacja jest doskonałym sposobem na urzeczywistnianie tego co by się chciało w życiu osiągnąć. Pojęcie to dotyczy zazwyczaj zdań wpływających na poziom samoakceptacji. Afirmować pod kątem własnej osoby to stymulować rozwój osobisty, poprzez akceptację siebie i wszystkiego, co się z sobą wiąże. Polega na wyobrażaniu sobie, powtarzaniu pozytywnych twierdzeń słownie czy tez w myślach na temat wszystkiego, co ma prowadzić do identyfikacji z ich treścią. Afirmacja jako psychotechnika wykorzystuje mechanizm autosugestii i medytacji w celu wzmacniania poczucia samorealizacji u osoby ją stosującej. Przed każdą sesją na dany dzień (jako przykładową afirmację „tu i teraz”) można zastosować sentencję KIN DNIA z Kalendarza Majów.

OCZEKIWANE EFEKTY

Masaż dźwiękiem umożliwia:

 • szybkie osiągniecie stanu wyciszenia i głębokiego relaksu
 • usunięcie bloków energetycznych
 • pozbycie się napięć mięśniowych
 • wspomaganie procesów samo uzdrawiania
 • likwidację negatywnych aspektów stresu
 • wspieranie intuicji i kreatywności.”
termin: 24 listopada, godz. 20.00 – 21.00

prowadzi: Tomasz Niewiadomy https://organicartsyntony.wordpress.com/

osoba do kontaktu: Magda 601 149 599

wstęp: 40 zł