Siła i wrażliwość – awers i rewers.
A jednak dotyczą tej samej monety, tego samego człowieka.
Czy muszę wybierać, decydować o tym jaka, jaki jestem? Czy muszę się określić i tego trzymać w każdej sytuacji? Czy mogę pokazać swoją siłę i stanowczość, gdy ja sama i otoczenie ma mnie za delikatną, ugodową, nie wchodzącą w konflikty?
Czy mogę pokazać swoją wrażliwą, miękką stronę, gdy myślę o sobie, że jestem przecież silny, stanowczy, gdy tak widzą mnie inni?
Czy będę w tym zaakceptowana, zaakceptowany? Czy ja sam/a zaakceptuję swoje obie strony? Czy jestem gotowa/y dostrzec obie te cechy w sobie i obu dać miejsce?
Często jesteśmy bliżej jednego z biegunów – swojej siły, stanowczości lub delikatności i wrażliwości, a drugi biegun jest jakby zapomniany, przysypany, czasem nawet nieodkryty; może nigdy nie miał miejsca, by się pokazać, by dojść do głosu? Może słyszałaś, słyszałeś w dzieciństwie: trzeba być silnym, nie maż się, zachowujesz jak baba, albo: złość piękności szkodzi, dziewczynce nie wypada się złościć, być upartą, nikt cię takiej nie polubi.
Nakazy, zakazy rodziców przyjmujemy w dzieciństwie jako naturalne i właściwe, dopiero po latach zaczynają nas uwierać, dopiero po latach zauważamy, że obsadzenie się w roli “miłej dziewczynki, miłego chłopca”, albo “złośnicy i twardziela” to pułapka.
Często dopiero po latach odczuwamy zmęczenie przyjętą rolą, założoną maską. Bo zarówno bycie “zawsze silnym i zaradnym, czy silną i zaradną” lub “wiecznie wrażliwym i kruchym, czy wrażliwą i kruchą” to rola, to maska, która potrafi uwierać, która ogranicza i nie pozwala oddychać pełną piersią, nie pozwala żyć w pełni i korzystać ze swojego potencjału.
Na warsztacie dotkniemy obu biegunów i spróbujemy przybliżyć sobie ten mniej znany, przyjąć ten mniej dotąd akceptowany. Bo jesteś i silna/y i delikatna/y. Masz w sobie obie te cechy, choć może do jednej z nich dostęp jest utrudniony.
Obie te cechy są ważne i potrzebne w różnych momentach życia. Poprzez pracę z ciałem w nurcie bioenergetyki Lowena, dotrzemy to wypartych emocji, do starych zranień, dotkniemy starych, zamrożonych w ciele uczuć. Powoli, każdy w swoim tempie będziemy przywracać czucie w ciele. Zarówno siła, jak i wrażliwość, używane w nadmiarze, mogą szkodzić. Pomocą w znalezieniu równowagi jest dotarcie do nich obu i umiejętne z nich korzystanie – zależnie od sytuacji. Zapraszamy na warsztat, na którym zrobimy kilka kroków w tę stronę.
Warsztat jest szczególnie dedykowany osobom, które:
- często czują się słabe, bezradne, w wielu sytuacjach rezygnują z siebie
- boją się stanąć w swojej obronie, wyrazić swoje zdanie
- czują się przeciążone, nie potrafią odmówić, nie potrafią być stanowcze
- zawsze są dla innych, gdy ci ich potrzebują, ale nigdy nikogo nie ma, gdy jest im ciężko
- ciągle martwią się, że kogoś urażą
- dawno nie płakały, nie czują swojej wrażliwości, nie pokazują jej sobie, ani bliskim
- mają utrudniony kontakt ze złością – nie czują jej wcale lub często wybuchają
- czują, że nie mają dostępu do współczucia, myślą, że nie potrafią kochać
- w sytuacjach społecznych często reagują sarkazmem, złośliwością, są odcięte od delikatnych uczuć
- nie potrafią się obronić przed złośliwymi komentarzami, wracają do domu i płaczą zranione
- płatne do 30 kwietnia 2019 r, po tym terminie opłata wzrasta do 290 PLN
- Wpłat proszę dokonywać na konto, które zostanie podane przy zapisie.
- Ilość miejsc jest ograniczona. Za każdym razem gwarancją zapisu jest zgłoszenie mailowe oraz dokonanie przelewu.
- Przy rezygnacji do 3 maja zwracamy całą kwotę.
- Przy rezygnacji w terminie 4 – 7 maja zwracamy połowę kwoty, przy rezygnacji po tym terminie, wpłata przepada.
Prowadzące:
Olga Sieczka – facylitatorka w Analizie Bioenergetycznej, w trakcie 4 roku szkolenia w AB certyfikowanego przez FSBA, studentka psychologii na Uniwersytecie Humanistycznym SWPS, Coach, tel. 602 735 702; warsztaty.lowen@gmail.com
Elżbieta Piotrowska – facylitatorka w Analizie Bioenergetycznej, w trakcie 4 roku szkolenia w AB certyfikowanego przez FSBA; psychterapeutka w nurcie Gestalt, tel. 501 509 975; zapisygrupa@gmail.com
Osoby o dużej wrażliwości na krzyk czy przeklinanie oraz po zdarzeniach traumatycznych, prosimy o rozważne podejmowanie decyzji o udziale w warsztatach. Nie w każdym momencie życiowym udział ten jest wskazany.
Przeciwwskazania to:
- stany psychotyczne,
- terapia psychotropowa,
- ciąża i okres połogu,
- różnego rodzaju ostre stany zapalne,
- padaczka.
względne przeciwwskazania:
- duża wrażliwości na silne bodźce, np. krzyk,
- okres karmienia piersią,
- stosowanie środków farmakologicznych,
- ogólny słaby stan organizmu,
- jaskra
W razie wątpliwości co do możliwości udziału, prosimy o kontakt. Rozważymy udział indywidualnie.
Warunkiem powstania warsztatu jest zebranie się grupy.