Śpiew Biały – Ptaki i Ptaszki w Tradycyjnej Pieśni Polskiej

Serdecznie zapraszamy na warsztaty poświęcona ptakom, ptaszkom i ptaszętom, będącym wdzięcznym a zarazem dźwięcznym motywem wielu tradycyjnych pieśni polskich.

Ptasie pieśni będziemy śpiewać na biało więc zapraszam wszystkich zainteresowanych tą techniką śpiewu.

Śpiew biały jest rodzajem śpiewu archaicznego polegającym na wydobyciu potężnego głosu nazywanego też często śpiewokrzykiem lub śpiewem tradycyjnym. Dlaczego biały? Bo daje wrażenie jasności, mocy, przeszywa wibracjami. Jest to technika charakterystyczna dla krajów środkowej i wschodniej Europy. Występuje w wielu odmianach, w zależności od specyfiki danej kultury i rodzaju pieśni występujących w danym regionie.

Na warsztatach pokazuję jak można uruchomić głos i czerpać z niego energię. Specjalne ćwiczenia głosowe i ruchowe powoli budzą nasze ciało i stopniowo dają nam przestrzeń do swobodnych poszukiwań w materii dźwięku. Te ćwiczenia stopniowo nas ośmielają, by bawić się głosem, by czuć się pewniej w grupie, rozwijają świadomość ciała i procesu wydobycia z niego dźwięku, a z czasem pozwalają na swobodne śpiewanie. Sytuacja grupowego doświadczania tej ekspresji wokalnej daje nam dużo pewności siebie, wzmacnia nasz głos, kształtuje słuch a także silnie integruje.

Możecie podejrzeć kulisy pracy warsztatowej Vocalosaurusa tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=iQul1orzSgE

lub na stronie: https://vocalosaurus.wordpress.com/watch-hear/

Kto prowadzi?

Paulina Miu Kühling

Pielęgnuję uważność na zjawiska zachodzące w dźwiękowej tkance świata. Słucham, śpiewam, komponuję, eksperymentuję. Specjalizuję się w alternatywnej edukacji wokalnej. Prowadzę autorskie warsztaty głosowe, podczas których ośmielam innych do świadomej eksploracji głosu i przestrzeni. Zbieram tradycyjne pieśni oraz praktykuję i uczę śpiewu białego – archaicznej techniki wokalnej ze środkowo-wschodniej Europy. Od lat jestem związana z Teatrem Węgajty. Realizuję i wspieram różnorodne projekty społeczne i artystyczne. Ukończyłam muzykoterapię na Akademii Muzycznej w Łodzi i intermedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie mieszkam w Berlinie.

Ze swoimi działaniami pojawiłam się m.in. w: Trust Dance Company (Seoul, South Korea), Between Sky & Sea (wyspa Herdla, Norwegia), Vougascapes (Vouzela, Portugalia), Spoiwa Kultury (Szczecin), Unithea (Frankfurt nad Odrą), Konteksty (Sokołowsko), Munetik Symposium (Armenia), a także w ramach projektu „Visitors” (Węgry, Czarnogóra, Albania)

5 sierpnia 2019, 17:00-20:00

Wstęp: 70 zł

UWAGA: Ilość miejsc ograniczona! Zgłoszenia proszę wysyłać na adres e-mail: vocalosaurus@gmail.com