Sutartinės – Archaiczne Pieśni z Litwy

Październik. Wszystko powoli szarzeje, ciemnieje. Tracimy witaminę D, ciężej wstać rano z łóżka a uśmiech znika z naszej twarzy.. I do tego jeszcze to przenikające na wskroś zimno..
Jeśli Wam też brakuje wibrującej, rozgrzewającej ciało dźwiękowej energii, serdecznie zapraszam na te warsztaty! Uruchomimy pokłady wewnętrznego ognia, wstępując w świat archaicznej polifonii i niezwykłych, transowych pieśni jakimi są sutartinės.

Sutartinės to jedne z najstarszych pieśni Europy wywodzące się z tradycyjnej kultury litewskiej. Ich nazwa pochodzi od słowa „sutarti” co oznacza „tworzyć harmonię”. Ich tradycja sięga do pogańskich, prechrześcijańskich czasów. W 2010 roku zostały wpisane na światową listę zabytków dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Pieśni te mają charakter polifoniczny – składają się z prostych struktur, które po nałożeniu się na siebie tworzą harmoniczną, gęstą, dźwiękową tkankę. Głosy krążą, przenikają się, uzupełniają, stwarzają efekt 'płynącej dźwiękowej fali’.

Na warsztatach pokazuję jak można uruchomić głos i czerpać z niego energię. Specjalne ćwiczenia głosowe i ruchowe powoli budzą nasze ciało i stopniowo dają nam przestrzeń do swobodnych poszukiwań w materii dźwięku. Te ćwiczenia stopniowo nas ośmielają by bawić się głosem, by czuć się pewniej w grupie, rozwijają świadomość ciała i procesu wydobycia z niego dźwięku a z czasem pozwalają na swobodne śpiewanie. Sytuacja grupowego doświadczania ekspresji wokalnej daje nam dużo pewności siebie, wzmacnia nasz głos, kształtuje słuch a także silnie integruje.

Kiedy: 27 października 2019 (niedziela), 11:00-14:00

Inwestycja: 70 zł

Zgłoszenia proszę ślijcie na adres: vocalosaurus@gmail.com


Prowadzi:

Paulina Miu Kühling

Pielęgnuję uważność na zjawiska zachodzące w dźwiękowej tkance świata. Słucham, śpiewam, komponuję, eksperymentuję. Specjalizuję się w alternatywnej edukacji wokalnej. Pod szyldem „Vocalosaurus” prowadzę autorskie warsztaty głosowe, podczas których ośmielam innych do świadomej eksploracji głosu i przestrzeni. Zbieram tradycyjne pieśni oraz praktykuję i uczę śpiewu białego (śpiewokrzyku) – archaicznej techniki wokalnej ze środkowo-wschodniej Europy. Od lat jestem związana z Teatrem Węgajty. Realizuję i wspieram różnorodne projekty społeczne i artystyczne. Ukończyłam muzykoterapię na Akademii Muzycznej w Łodzi i intermedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie mieszkam w Berlinie.

Ze swoimi działaniami pojawiłam się m.in. w: Jatiwangi Art Factory (Indonezja), Trust Dance Company (Seoul, South Korea), Between Sky & Sea (wyspa Herdla, Norwegia), Vougascapes (Vouzela, Portugalia), Spoiwa Kultury (Szczecin), Unithea (Frankfurt nad Odrą), Konteksty (Sokołowsko), Munetik Symposium (Armenia), a także w ramach projektu „Visitors” (Węgry, Czarnogóra, Albania)