Warsztat kontakt improwizacji z Natalią Oniśk

kontakt-improwizacjiSerdecznie zapraszamy na jednodniowy warsztat kontakt improwizacji w Poznaniu, który poprowadzi nauczycielka z Warszawy, Natalia Oniśk. Natalia z uwagą, spokojem i niesamowitym wyczuciem wprowadza w świat kontaktu improwizacji początkujących, a bardziej zaawansowanym dodaje skrzydeł i odwagi w podróżowaniu przez kolejne doświadczenia.

Kontakt improwizacja to spotkanie, to rozmowa. Spotkanie odbywa się zawsze w jakiejś przestrzeni, jest wymianą energii i emocji, obserwacją reakcji partnera/-ów i swoich własnych, umiejętnością posługiwania się kodem, który jest rozpoznawalny i może stawać się uniwersalny, gdy coraz pewniej używamy jego symboli i coraz łatwiej odczytujemy znaki. Takim kodem w rozmowie jest język, w kontakcie improwizacji – ruch. Żeby kodem posługiwać się z łatwością, trzeba się go nauczyć, doświadczyć.

I to będziemy robić w trakcie naszego warsztatu – doświadczać ruchu. Ruchu jako formy spotkania i rozmowy z partnerem i ze sobą, ale również z przestrzenią. Wspierać nas w tym będzie praktykowanie poszczególnych elementów spotkania i rozmowy, niezbędnych do tego, żeby w ogóle mogły zaistnieć. Takim ważnym elementem w kontakcie improwizacji jest słuchanie. Słuchanie jako umiejętność postrzegania ruchu drugiej osoby, kształtu i napięcia jej ciała, tempa tego ruchu i miejsca w przestrzeni, postrzegania wszystkimi zmysłami, a przede wszystkim przez dotyk i zmysł kinestetyczny.

Podczas tego warsztatu będziemy ćwiczyć nasze umiejętności słuchania poprzez dotyk i ruch pracując indywidualnie, z drugą osobą i w grupie. Głębokie, wielowymiarowe słuchanie umożliwia spotkanie się na wielu poziomach, klarowną komunikację, pozwala pełniej wylądować w teraźniejszości, poczuć pełną obecność w działaniach.

Kontakt improwizacja to technika tańca, w której kontakt fizyczny jest punktem startowym poszukiwań poprzez improwizację ruchową. Na poziomie techniki KI bada jak radzić sobie z ciężarem – oddawaniem go, przyjmowaniem i wprawianiem go w ruch, jak słuchać poprzez dotyk i ruch. Od początku istnienia (1972) w kontakt improwizację wpisane jest poszukiwanie, badanie i uczenie się.

Natalia Oniśk – tańczy kontakt improwizację i uczy tej formy tańca. Jest organizatorką wydarzeń związanych z tańcem i ruchem w Polsce, współzałożycielką Fundacji CIAŁO SIĘ, której celem jest popularyzowanie i wspieranie pracy z ciałem. Interesuje ją somatyczne podejście do ruchu i jego wpływ na taniec solo, kontakt improwizację i pracę performatywną. W ciągu ostatnich kilku lat, oprócz intensywnego studiowania kontakt improwizacji, uczyła się Metody Feldenkraisa®, Body-Mind Centering® i włącza elementy tych metod do KI.

https://www.facebook.com/punktkontaktu/

 termin: niedziela 16 października, godz. 10.00 – 17.30 (z 75 min. przerwą na obiad i odpoczynek)

dla kogo? Warsztat przeznaczony jest zarówno dla osób początkujących, jak i tych, którzy mają już doświadczenia w kontakcie improwizacji. Przy zgłoszeniu napiszcie kilka słów o tym, czy znacie kontakt czy dopiero rozpoczynacie z nim Waszą przygodę oraz jakie ewentualnie inne formy pracy z ciałem pielęgnujecie na co dzień.

koszt: 80-120 zł (ile możesz) przy wpłacie do 9 października; 100-120 zł (ile możesz) przy wpłacie po tym terminie. Numer konta do przelewu zostanie podany mejlem.

 Pytania i zgłoszenia: gagtyk@gmail.com