Warsztaty Śpiewu Gardłowego z Aidysem Norbu z Tuwy

Dla wszystkich zainteresowanych Śpiewem Gardłowym Stepu

2 spotkania

  • 28.04.2017 r. w godz. 18:00 – 20:00
  • 29.04.2017 r. w godz. 12:00 – 14:00
Sugerowana donacja: 80 zł. jedna sesja

zapisy na email: Aidys87@mail.ru

mój tel.:+48 797 622 725

Serdecznie zapraszamy na niezwykły warsztat – naukę śpiewu gardłowego z pochodzącym z Tuwy Aidysem Norbu. Tuwa jest na Syberii i jest uważana za kolebkę i ojczyznę śpiewu gardłowego natomiast Aidys Norbu jest mistrzem i wirtuozem tego niezwykłego instrumentu jaki ma każdy z Nas (przy sobie :).

Aidys Norbu pochodzi z Południowej Syberii, z Republiki Tuwińskiej. Muzyki uczył się sam, gdyż, jak mówi, „śpiew to naturalna część życia”. W 2009 roku występował z grupą: Damyrak. W Polsce współpracował z Teatrem: Sacred Theatre Collective, w projekcie „Baśnie ludów ziemi”. Aidys pracował w Centrum Kultury w stolicy Tuwy Kyzyłu ze sławami Światowej sceny folkowej jak członkowie Alash, Huun Huur Tu, Chirgilchin, Tyva kyzy.

Aidys Norbu podczas warsztatów zademonstruje również grę na igilu oraz instrumencie doshpulur i wykona krótki pokaz śpiewu gardłowego z instrumentami.

Śpiew gardłowy to techniki pozwalające śpiewającemu na wydobycie co najmniej dwóch dzięków w tym samym czasie. Słyszalnie różnią się one od siebie dając możliwość śpiewania bardzo niskich częstotliwości oktawę lub dwie niższych niż nas głos potrafi.

To rodzaj sztuki wokalnej polegającej na wydobywaniu rezonansów i przepięknie harmonicznych dźwięków za pomocą powietrza wydychanego z płuc i przechodzącego przez więzadła głosowe. Śpiew gardłowy posiada wiele odmian. Od basowego Dag Kargyraa (mountain kargyraa), którego drgania stawiają włosy na głowach słuchaczy, do imitującego wiatra Sygyt i Khoomei, Borban, Ezengi.

Specyficzna technika śpiewu kształtowała się w „pięknych okolicznościach przyrody” rozległych, tuwińskich stepów, zielonych lasów tajgi i łysych szczytów gór na terenie dzisiejszej Republiki Tuwa. Tradycja mówi o dźwięcznym dialogu wiatru i rzek i rzeczywiście można dostrzec analogię. To co zachwyca w tym sposobie śpiewania, to niebywała autentyczność i naturalne piękno. Wibracja tego śpiewu porusza Duszę.

Serdecznie zapraszamy… !!!