Miękko – warsztaty Feldenkraisa

Zapraszam na 2-dniowe warsztaty Metody Feldenkraisa w Poznaniu o tym, jak możemy ruchem wykonywanym miękko, bez wysiłku wrócić do zdrowia i sprawności. Miękkie, rozluźnione ciało lepiej się porusza niż sztywne. Mniej zużywa energii i wolniej się starzeje.

Feldenkrais to praktyka ruchowa i nauka nowych ruchów, której celem jest sprawniejsze funkcjonowanie. Doktor fizyki i judoka Moshe Feldenkrais stworzył ją w XX wieku w Izraelu zainspirowany ruchami niemowlęcymi, wschodnimi sztukami walki oraz nauką o uczeniu się człowieka.

Składa się z kilkuset lekcji na różne naturalne czynności od wstawania, siedzenia na krześle i chodzenia po minimalne ruchy gałek ocznych, palców stóp i pracy mentalnej z wyobraźnią. To „zagadki somatyczne”, czasami proste, czasami złożone, w których należy znaleźć łatwy ruch wykonany z przyjemnością i bez zbędnego wysiłku. Poszukujemy go eksplorując z uwagą i ciekawością, porównując różne warianty oraz odczuwając różnice. Każdy poszukuje samodzielnie bez naśladowania prowadzącego ani porównywania się z innymi, także bez teoretyzowania „dlaczego”; za to z akceptacją, jaki jest, jakie ma obecnie możliwości, emocje czy nastrój. Często zaczynamy od ruchu małego i powolnego, aby mieć więcej czasu i odczuć więcej doznań czyli odebrać więcej informacji z ciała. Następnie nabieramy biegłości, zwiększamy tempo, swobodę oraz zakres. Z małych poruszeń organicznie tworzą się duże jak zmiana pozycji i przemieszczanie w przestrzeni. Rozwiązaniem jest ruch najlepiej zorganizowany, efektywny, wykonany z minimalnym napięciem, o wiele mniejszym niż na co dzień. Robimy tylko to, co konieczne. Dzięki temu sam ruch, a także nasze myśli, spostrzeżenia i emocje stają się proste i klarowne.

Celem warsztatów jest przygotowaniu uczestników do samodzielnej praktyki w domu.

KORZYŚCI z praktyki:

  • Zwiększa ruchomość, swobodę i zakres rozluźniając mięśnie i poprawiając koordynację
  • Rozwija różnorodność ruchów – tę samą czynność np. wstawania umiemy zrobić na różne sposoby
  • Spowalnia zużywanie ciała, procesy starzenia się
  • Pomaga uwolnić się z nawyków także kompulsywnych nałogów i wybierać między dostępnymi wariantami ten najlepszy w danych okolicznościach
  • Poszerza wolność działania dając spokój
  • Pomaga zrozumieć siebie, kim jestem, bez iluzji, idealizowania ani umniejszania siebie; jest szczerością wobec siebie
  • Wspiera w sytuacjach stresowych, we współpracy, w konkurencji, w konfrontacjach
  • Stopniowo buduje adekwatne poczucie wartości i odwagę do działania
  • Pomaga poczuć nam po raz pierwszy to, co od dawna jest w środku. Rozbudza intuicję.

DLA KOGO:

Feldenkrais jest odpowiednią metodą dla każdego, kto chce się nieustannie uczyć i lepiej poruszać. Bez względu na wiek i aktualną kondycję fizyczną. Zajęcia prowadzone są bez naśladowania, porównywania się i oceniania. Każdy robi lekcje z uwagą na siebie, na to, co czuje i na to, jak znaleźć dla siebie najlepszy ruch w danej sytuacji w zgodzie ze swoimi aktualnymi możliwościami. Każdy robi tylko tyle, ile jest dla niego / dla niej łatwe fizycznie i mentalnie. W każdej chwili można się zatrzymać, zrobić przerwę, odpocząć. Wydarzenie polecamy osobom w każdym wieku – również starszym, którym doskwiera ból.

Zajęcia są także dla sportowców, joginów, aktorów, tancerzy, fizjoterapeutów i wszystkich tych, którzy zawodowo bądź hobbystycznie pracują ciałem i z ciałem, aby ich trening, praktyka czy praca z klientami stały się ciekawsze, skuteczniejsze i bezpieczniejsze.

JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA:

Warsztaty składają się z praktycznych lekcji. Między lekcjami są przerwy i czas na pytania. Wszystkie lekcje będzie potem można wykonywać samodzielnie w domu. Na warsztaty proszę przynieść wygodny strój. Praktykujemy bez obuwia.

Zdjęcia, filmy z zajęć oraz opisy niektórych lekcji można znaleźć na stronie https://www.facebook.com/Met.Feldenkraisa/

PROWADZĄCY:

Paweł Wójtowicz – certyfikowany nauczyciel Metody Feldenkraisa. Zajmuje się nią od 13 lat. Ukończył 4-letni kurs nauczycielski w Anglii. Jest członkiem Brytyjskiego Stowarzyszenia Metody Feldenkraisa. Od 2013 roku prowadzi warsztaty w całej Polsce i zagranicą; m.in. dla studentów Akademii Muzycznej w Katowicach i w Łodzi, AWF w Poznaniu, a także na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, dla aktorów Teatru Rozbark w Bytomiu i uczniów Szkoły Baletowej w Gdańsku. Ponadto pracuje indywidualnie tą Metodą z dziećmi z porażeniem mózgowym m.in. w Ukrainie.

Czas: 27-28 maja 2023; sobota godz. 13.00-18.00, niedziela godz. 10.00-15.00

Cena: 400 pln dla jednej osoby; a dla dwóch lub więcej osób zapisujących się razem 350 pln od osoby. Jest możliwość otrzymania faktury.

Zapisy: emailowo pawel.wojtowicz@poczta.fm z dopiskiem w tytule „Feldenkrais w Poznaniu”. Wielkość grupy ograniczona wielkością sali. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy tylko na całość, na oba dni.

Więcej informacji o Metodzie Feldenkraisa można znaleźć na stronach: Metoda Feldenkraisa – Paweł Wójtowicz | Facebook oraz www.pawelwojtowicz.pl

Zapraszam!