ABC ziołowej alchemii

Zapraszamy serdecznie na długo wyczekiwane zajęcia:

ABC ziołowej alchemii – jak przygotowywać wyciągi z roślin leczniczych

Napary, wywary, maceraty, czy nalewki, to tylko niektóre sposoby przyjmowania ziół. Aby skorzystać z leczniczych właściwości roślin, potrzebna jest podstawowa wiedza na temat tego, jak i kiedy przygotowywać takie wyciągi. Niektóre substancje czynne rozpuszczają się w wodzie. Uzyskanie innych jest możliwe dopiero przy użyciu alkoholu o odpowiednim stężeniu.

Ekstrahując materiał roślinny za pomocą różnych rozpuszczalników, możemy otrzymywać z tej samej rośliny, wyciągi o odmiennym działaniu. Dla przykładu napar z dziurawca działa zupełnie inaczej niż nalewka. Z drugiej strony obecność niektórych substancji czynnych może ułatwiać wchłanianie innych. Wszystkie te zawiłości zostaną wyjaśnione na warsztacie!

Na zajęciach poznamy podstawowe metody przetwarzania oraz ekstrakcji surowców roślinnych. Warsztat będzie składał się z części wykładowej oraz praktycznej. Podczas tej drugiej wykonamy kilka ziołowych preparatów. Poznamy receptury przydatne w pospolitych dolegliwościach. Będziemy smakować je na miejscu, a te bardziej trwałe uczestnicy zabiorą ze sobą.

W ramach zajęć praktycznych między innymi:

 • Wykonamy kilka rodzajów wyciągów wodnych, poznamy różne techniki przygotowywania naparów.
 • Będziemy przygotowywać nalewki: proste i złożone.
 • Każdy nauczy się, jak zrobić swój syropek na kaszel.
 • Dowiecie się, jak na bazie wyciągu roślinnego wykonać maść.

Każdy uczestnik otrzyma:

 • 100 ml nalewki ziołowej (2 rodzaje po ok. 50 ml)
 • 65 ml syropu ziołowego
 • 45 ml maści ziołowej

Zapewniamy wszystkie potrzebne produkty oraz narzędzia do pracy.

Około godziny 13stej przewidziana jest przerwa na posiłek.

Warsztat poprowadzi:

Anna Bober – pasjonatka ziołolecznictwa. Fitoterapii uczyła się między innymi od dra Henryka Różańskiego oraz Jeremiego Rossa. Zawodowo związana jest z ziołolecznictwem od 2012 roku. Prowadzi wykłady i szkolenia z zakresu fitoterapii oraz dietetyki, zarówno dla specjalistów, jak i amatorów ziołowej wiedzy. W swoim podejściu łączy ziołolecznictwo zachodnie z medycyną chińską, nie zapominając jednocześnie o podejściu biomedycznym, uwzględniającym najnowszą wiedzę z zakresu fitofarmakologii. Jest absolwentką biotechnologii, antropologii kulturowej UAM oraz dwóch kierunków studiów podyplomowych na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu (Zioła w Profilaktyce i Terapii oraz studia z zakresu dietetyki). Od ponad 8 lat jest aktywnym uczestnikiem szkoleń i konferencji w dziedzinie fitoterapii oraz tradycyjnego ziołolecznictwa. Swoją wiedzę zdobywała między innymi na kultowych zajęciach z doktorem Różańskim w Międzyborowie. Należy do Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego.

www.alchemilium.pl 

blog: anna-bober.blogspot.com 

24 marca 2019 o 11:00 – 18:00

Cena

 • przy przedpłacie do 15 marca 190 zł,
 • po tym terminie 220 zł.
 • W sytuacji gdy po uiszczeniu opłaty z przyczyn losowych uczestnik rezygnuje z udziału w zajęciach, można znaleźć osobę na swoje miejsce. Jeśli się tego nie zrobi, połowa wpłaconej kwoty nie podlega zwrotowi.

Numer konta do przelewu
50 2490 0005 0000 4610 6114 8777

Anna Bober Alchemilium
Tytułem ABC ziołowej alchemii – nazwisko uczestnika

Zapisy:

 • anna.bober81@gmail.com,
 • tel. 500 182 594
 • Ilość miejsc ograniczona, wpłata jest rezerwacją miejsca.