Sprawność – warsztaty Feldenkraisa

sprawnosc warsztaty

Zapraszam na 2-dniowe warsztaty Metody Feldenkraisa w Poznaniu. Będziemy uczyć się sprawniej poruszać, łatwiej i bardziej miękko.

Feldenkrais to praktyka ruchowa i nauka nowych ruchów, której celem jest sprawniejsze funkcjonowanie. Doktor fizyki i judoka Moshe Feldenkrais stworzył ją w XX wieku w Izraelu zainspirowany ruchami niemowlęcymi, wschodnimi sztukami walki oraz nauką o uczeniu się człowieka.

Składa się z kilkuset lekcji na różne naturalne czynności od wstawania, siedzenia na krześle i chodzenia po minimalne ruchy gałek ocznych i palców stóp. To „zagadki somatyczne”, czasami proste, czasami złożone, w których należy znaleźć łatwy ruch wykonany z przyjemnością i bez zbędnego wysiłku. Poszukujemy go eksplorując z uwagą i ciekawością, porównując różne warianty oraz odczuwając różnice. Każdy poszukuje samodzielnie bez naśladowania prowadzącego ani porównywania się z innymi, także bez teoretyzowania „dlaczego”; za to z akceptacją, jaki jest, jakie ma obecnie możliwości, emocje czy nastrój. Często zaczynamy od ruchu małego i powolnego, aby mieć więcej czasu i dzięki temu odczuć więcej doznań, czyli odebrać więcej informacji z ciała. Następnie nabieramy biegłości, zwiększamy tempo, swobodę oraz zakres. Z małych poruszeń organicznie tworzą się duże ruchy jak zmiana pozycji i przemieszczanie w przestrzeni. Rozwiązaniem jest ruch najlepiej zorganizowany, efektywny, wykonany z minimalnym napięciem, o wiele mniejszym niż na co dzień. Robimy tylko to, co konieczne. Dzięki temu sam ruch, a także nasze myśli, spostrzeżenia i emocje stają się proste i klarowne.

Celem tych warsztatów jest przygotowaniu uczestników do samodzielnej praktyki w domu.

KORZYŚCI:

 • Rozluźnienie mięśni i lepsza koordynacja, a dzięki temu swobodny ruch i większy jego zakres,
 • Mniejszy ból i wysiłek oraz więcej ochoty do ruchu,
 • Swobodny oddech, stabilna równowaga, także psychiczna,
 • Większe skupienie uwagi na jednym temacie, głębsze doświadczenia i skuteczniejsze uczenie się,
 • Świadomość siebie oraz swoich działań,
 • Nowe sposoby poruszania się, a więc też większe możliwości działania.

DLA KOGO:

Feldenkrais jest odpowiednią metodą dla każdego, kto chce się lepiej poruszać, rozwijać się lub wrócić do zdrowia, bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Zajęcia prowadzone są bez naśladowania, porównywania się czy oceniania. Każdy robi lekcje z uwagą na siebie, własne odczucia oraz aktualne możliwości. W każdej chwili można się zatrzymać, zrobić przerwę lub odpocząć. Wydarzenie polecam osobom w każdym wieku, również starszym i tym, którym doskwiera ból.

Warsztaty są także propozycją dla sportowców, joginów, aktorów, tancerzy, fizjoterapeutów i wszystkich tych, którzy zawodowo bądź hobbystycznie pracują ciałem i z ciałem, aby ich trening, praktyka oraz praca z klientami stały się ciekawsze, skuteczniejsze i bezpieczniejsze.

JAK WYGLĄDAJĄ ZAJĘCIA:

Warsztaty składają się z praktycznych lekcji. Między lekcjami są przerwy i czas na pytania. Wszystkie lekcje będzie można później wykonywać samodzielnie w domu. Na warsztaty wystarczy przynieść wygodny strój. Praktykujemy bez obuwia. Zdjęcia z zajęć można obejrzeć ma stronie https://www.facebook.com/Met.Feldenkraisa/

PROWADZĄCY:

Nazywam się Paweł Wójtowicz. Jestem certyfikowanym nauczycielem Metody Feldenkraisa. Zajmuję się nią od 2010 roku. Ukończyłem 4-letni akredytowany kurs nauczycielski w Anglii. Jestem członkiem Brytyjskiego Stowarzyszenia Metody Feldenkraisa. Od dziesięciu lat prowadzę warsztaty w całej Polsce i zagranicą; m.in. dla studentów Akademii Muzycznej w Katowicach i w Łodzi, AWF w Poznaniu, a także na Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie, dla aktorów Teatru Rozbark w Bytomiu i uczniów Szkoły Baletowej w Gdańsku. Ponadto pracowałem indywidualnie tą Metodą z dziećmi z porażeniem mózgowym w Ukrainie i Kazachstanie.

Czas: 18-19 listopada 2023;

 • sobota godz. 13.00-18.00,
 • niedziela godz. 10.00-15.00
Cena:

 • 400 PLN dla jednej osoby;
 • a dla dwóch lub więcej osób zapisujących się razem 350 pln od osoby.
 • Jest możliwość otrzymania faktury.
Zapisy:

 • emailowo pawel.wojtowicz@poczta.fm z dopiskiem w tytule „Feldenkrais w Poznaniu”.
 • Wielkość grupy ograniczona wielkością sali.
 • Decyduje kolejność zgłoszeń.
 • Zapisy tylko na całość, na oba dni.
Więcej informacji o Metodzie Feldenkraisa można znaleźć na stronach: Metoda Feldenkraisa – Paweł Wójtowicz | Facebook oraz www.pawelwojtowicz.pl

Zapraszam!