Bodyfulness© Ugruntowanie – stopy, biodra, stabilność, przepływ

Bodyfulness© Ugruntowanie – stopy, biodra, stabilność ciała przepływ – Dwudniowe warsztaty weekendowe dla kobiet i mężczyzn.

Znów się spotykamy w uważnej podróży w nasze ciało. Aby odnaleźć zgubione przestrzenie, poznać, przywrócić życie, rozluźnić, otworzyć do dialogu.

Nasza kolejna wyprawa w świat dialogu z własnym, niezwykłym ciałem tym razem dotyczyć będzie podstawy ciała – nóg. Hasłem przewodnim będzie „STAŃ NA WŁASNYCH NOGACH”.

Zajmiemy się tym tematem w ciele holistycznie, w następujących warstwach:

 1. Anatomia ciała – Ergonomia ruchu – Komfort życia
 2. Ugruntowanie – Zakorzenienie – Fundament dla emocji
 3. Energetyka ciała – Zakorzenienie – Czakra podstawy

Ale po kolei:

1. Anatomia ciała – Ergonomia ruchu – Komfort życia.

Chcę Was w czasie tych dwudniowych warsztatów zaprosić do odnowienia kontaktu ze stopami, kolanami, biodrami; zwiększenia świadomości całych nóg poprzez ustawienie neurologicznej osi nóg względem miednicy i kręgosłupa, wsparcie krążenia w nogach, nawilżenie wszystkich stawów, odprężenie i dotlenienie mięśni nóg i pośladków.

Mówi się – i nie ma w tym żadnej przesady – „zajmij się stopami, a twoje ciało będzie ci wdzięczne”. Stabilne, elastyczne, dobrze trzymające się podłoża stopy, to twoje poczucie bezpieczeństwa w ciele, to odprężenie dla kolan i bioder, a także lepsza amortyzacja w ruchu, co przekłada się na stan twojego kręgosłupa, zwłaszcza lędźwiowego. Ból lędźwi, ból „w krzyżu” często zaczyna się w … stopach.

Gdy, jako małe dziecko, uczysz się chodzić, stawiać palce, piętę, układać śródstopie, chodzisz boso po dywanie, biegasz po trawie i piasku – twoja stopa jest bardzo intensywnie „obsługiwana przez mózg” w zakresie zdobywania umiejętności rozpoznawania podłoża o różnej fakturze, temperaturze. Mózg poświęca wiele uwagi na tę naukę – każde dziecko lubi testować różne sposoby używania stopy: chodzi, biega, podskakuje, wspina się na palcach, leżąc wkłada sobie palce u nóg do ust, zwiększa ilość informacji sensorycznych. Małe dzieci zwykle buntują się przeciwko wkładaniu butów, kapci a nawet skarpet. Czują, że obuwie – zwłaszcza sztywne, niedopasowane do stopy ogranicza ich odczucia ruchowe, zmniejsza koordynację ciała, powoduje, że łatwiej się im potknąć, trudniej wspiąć na krzesło.

W elastycznej, bodźcowanej podłożem, stopie impulsy krążą, wraz z nimi poruszają się wszystkie mięśnie palców, śródstopia, m. okołopiętowe, płyny ustrojowe krążą obsługując ten ruch – gęsta sieć naczyń krwionośnych dostarcza tlenu i substancji odżywczych do mięśni, stawów, ścięgien, powięzi, Układ limfatyczny „sprząta” wszystkie obumarłe komórki, zwalcza infekcje – reaguje sprawnie na skaleczenia, obtarcia. Jak szybko goi się podrapana stopa, kolano, łokieć u dziecka, a jak to się dzieje z wiekiem? W naszej kulturze nie na miejscu jest chodzenie boso, nawet po własnym ogrodzie latem spacerujemy w klapkach. W domu używamy „obuwia zmiennego” – kapci o różnej ergonomii dla stopy. Pomijając sporadyczne uprawianie sportu przestajemy biegać, skakać, podskakiwać, stawać na palcach, na pięcie, kołysać się na stopach. Jeśli to robimy, to w zwykle w obuwiu. Jak to wpływa na odczuwanie ciała, na elastyczność mięśni, ruchomość i nawilżenie stawów, krążenie płynów ustrojowych w obrębie stopy? Wszyscy wiemy. Coraz częstsze obrzęki, mniejsza świadomość mięśniowa, łatwość marznięcia po zdjęciu obuwia (słabe krążenie i upośledzony neurologiczny układ termoregulacji), skurcze, coraz łatwiejsze potykanie się (spadek koordynacji ruchowej)… aż do chorób grzybicznych, infekcji w okolicy paznokci – to efekt braku dobrej łączności wielu obszarów w stopie z mózgiem, to całe obszary wewnątrz naszej stopy gdzie płyny ustrojowe nie docierają swobodnie.

W czasie warsztatów poświęcimy wiele uwagi, aby przywrócić stopom plastyczność i czucie. Przywrócić im życie.

Doskwiera ci ból kolana czy biodra? Być może w wyniku napięć, urazów, upadków, złamań czy zwichnięć przesunęła się oś neurologiczna nogi, być może podświadomie oszczędzasz lewe biodro, które jest słabsze i tym samym przeciążasz prawe? Zadbamy o to, aby po procesie autodiagnostyki osi kończyn dolnych, osi miednicy i osi kręgosłupa dać wsparcie ciału do reorganizacji tej geometrii na taką, która przy twoich dzisiejszych rozmiarach, wadze, stanie struktur ruchowych będzie najoptymalniejsza, najbardziej ergonomiczna.

Poczujesz różnicę stojąc, chodząc, tańcząc.

***

2. Ugruntowanie – Zakorzenienie – Fundament dla emocji

„Być ugruntowanym to stać na własnych nogach, dlatego pojęcie to opisuje również stan niezależności i dojrzałości” [A. Lowen „Radość”]

Gdy stoisz pewnie na własnych nogach, to jednocześnie czujesz, że masz pewny grunt, wsparcie ziemi, poczucie bycia w ciele. To daje ci lekkość bytu połączoną z niezwykle silnym poczuciem bezpieczeństwa, stabilności emocjonalnej, ugruntowania. Czujesz, że nie jest łatwo „wytrącić cię z równowagi” – zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Dobre ugruntowanie w ciele, w sobie oznacza także, że masz dostęp do tego, co jest twoim zasobem i czujesz się pewnie w tym, co robisz.

***

3. Energetyka ciała- Zakorzenienie – Czakra podstawy

Gdy czujesz stopy, ich sensytywność, łączność z podłożem – jesteś zakorzeniony. Masz dostęp do czerpania z Ziemi i jednocześnie do oddawania przez stopy napięć z ciała. To uziemienie.
Stopy, poprzez nogi, połączone są też z energetyką twojego ciała. Czakra podstawy, czakra korzenia, którą będziemy harmonizować poprzez organiczne wsparcie obszaru ciała jej przynależnego, to twoja fizyczność, cielesność, manifestacja siebie. To twoje pierwotne prawo do istnienia, twoje „ja jestem”, instynkt. Zaburzenia na tym poziomie to odczucie zagrożenia w przetrwaniu, wrażenie niemożności spełnienia potrzeb, brak poczucia bezpieczeństwa, brak kontaktu z sobą, zaburzenia tożsamości, stłumiona seksualność. Damy tej przestrzeni wsparcie poprzez techniki uwolnienia przepływu na poziomach – krew, limfa, impulsy nerwowe, energia życiowa.

***********************************************************

Co jest najpiękniejsze w tej podróży w czasie lekcji świadomości ciała poprzez uważny ruch? – w czasie zajęć Bodyfulness? Według mnie to, że w czułej, bezpiecznej atmosferze robimy to sami dla siebie, a nie poprzez czynnik zewnętrzny – korektę ortopedyczną, fizjoterapię z użyciem presji, czy wysiłek wiążący się z przekraczaniem swoich granic i utratą zaufania ciała do ciebie, do tego, że potrafisz uszanować jego granice. Swoje granice.

Bodyfulness © to samoświadomość ciała. Poprawę przynosi nie sam ruch, lecz twoje zestrojenie się z jego wewnętrzną dynamiką; nie konfiguracja ruchów w przestrzeni, ale odkrycie więzi pomiędzy tobą a twoim ciałem i twoim wewnętrznym głosem, który owe ruchy odzwierciedlają.

Czy potrafisz sobie wyobrazić, jak byś się czuł, gdybyś odkrył, że jesteś wciąż zmieniającym się organizmem zdolnym samemu się naprawić i doskonalić przez całe swoje życie?
Przyjdź, zobacz.

*********************************************************

Program szczegółowy warsztatów:

 • autokorekta osi neurologicznych nóg, obręczy biodrowej względem siebie i kręgosłupa
 • otwieranie bioder na zewnątrz – zwiększanie zasięgu
 • nawilżanie stawów biodrowych, kolanowych
 • nawilżanie połączeń stawowych w stopach, uplastycznianie stóp
 • wsparcie krążenia w nogach
 • rozluźnienie mięśni nóg i pośladków, ich dotlenienie i oczyszczenie
 • wsparcie pracy węzłów limfatycznych w pachwinach
 • nauka bezwysiłkowego, bezpiecznego wstawania z leżenia
 • harmonizowanie obszaru w ciele związanego z pierwszą czakrą, uwalnianie napięć i wsparcie przepływu
 • ugruntowanie ciała

**********************************************************

Na warsztatach będziemy praktykować lekcje świadomego ciała poprzez uważny ruch – każdy z uczestników zagłębiony w dialogu z własnym, niepowtarzalnym ciałem, które zachęcimy do równowagi, rozluźnienia, lepszej koordynacji ruchowej, pełniejszego zakresu ruchów po obu stronach ciała.

Zajęcia dedykowane są dla wszystkich, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej – gdyż każdy z nas da wsparcie swemu ciału w miejscach dzisiejszego deficytu – jedni zwiększą swą koordynację, inni sprawność i elastyczność ciała a jeszcze inni nauczą się jak łatwo można ciało odprężyć, wyciszyć.

Opinie uczestników poniżej, na końcu opisu wydarzenia.

*********************************************

Prowadzenie: Iwo Łaźniewska – doktor nauk biologicznych, medicine woman, terapeuta i nauczyciel Life-impression Bodywork (certyfikat Ayurveda & Lifeimpressions Institute, USA). W leczeniu pacjentów i pracy terapeutycznej wspiera się zarówno wiedzą akademicką z zakresu nerobiologii, biologii stresu, jak i wykorzystuje metody terapii biodynamicznych oparte na technikach, które łączą między innymi zasady medycyny ajurwedyjskiej, osteopatii miękkiej, terapii czaszkowo-krzyżowej, praktyki świadomego ciała i uważnego ruchu wg. metody Moshe Feldenkraisa i Donalda VanHowtena. Zafascynowana intuicyjną pracą z ciałem w nurcie Touch of Awakening © (Dotyk Przebudzenia). Absolwentka trzyletniego stażu tantrycznego w szkole TantraLove (budowanie relacji partnerskich, kobieca seksualność). Prowadzi sesje indywidualne a także: Kobiece Kręgi, warsztaty terapeutyczne dla kobiet (osadzone w nurcie pracy z uważnością, uwalnianiem traum z ciała, odnajdywania i wspierania swojej kobiecości) oraz cotygodniowe grupowe zajęcia dla kobiet i mężczyzn według autorskiego programu „Bodyfulness” © – lekcje uważności ciała i świadomego ruchu wspierane metodami pracy z ciałem wg Feldenkraisa i VanHowtena oraz technikami medytacyjnymi i Mindfulness.
Prywatnie – szczęśliwa kobieta w wieku 49 lat, z każdym rokiem bliższa swojej radosnej, harmonijnej, mądrej kobiecości, od 29 lat w cudownym związku z tym samym, niezwykłym Mężczyzną, mama 15-letniego Jana.

*********************************************

Termin 11-12 stycznia 2020 r., codziennie godz. 10.00-18.30 (w tym godzinna przerwa obiadowa)

 • Warsztat BODYFULNESS © obejmuje 16 godzin ćwiczeń praktycznych oraz ich podstaw biologicznych. Warsztat zakończony certyfikatem.
 • Ilość miejsc ograniczona (maksymalnie 26 osób).

*******************************************

Prosimy zabrać ze sobą luźny, CIEPŁY strój do ćwiczeń i relaksacji, ciepłe skarpetki, ręcznik do zwinięcia pod głowę. Maty i koce dostępne są także na miejscu.

UWAGA DLA OSÓB SPOZA POZNANIA:

Istnieje możliwość zarezerwowania w Domu Dźwięku (nad salą ćwiczeń) noclegu z piątku na sobotę i/lub z soboty na niedzielę – koszt 25 zł/dobę na wspólnej antresoli lub 35-50 zł/osobę/dobę w pokoju (łazienka wspólna, do dyspozycji kuchnia).

W czasie godzinnej przerwy obiadowej możesz skorzystać z własnego przyniesionego posiłku lub zamówić udział przy wspólnym stole (catering wegetariański / wegański).

******************************************

Inwestycja w siebie: 450 zl,

 • ale przy wpłacie zaliczki (150 zł) do 30.XI.2019, koszt warsztatów – 420 zł.
 • Dla par (z jednego gospodarstwa domowego) 10% zniżki 🙂
 • Proszę o wcześniejszą wiadomość na priv w kwestii dostępności miejsc. Wymagane wcześniejsze zapisy!
 • Napisz wiadomość na Messengera do Magda Nina Sławnikowska
 • lub na maila: mslawnikowska@wp.pl
 • lub wyślij sms na nr 572 84 81 81 [Organizatorka w Poznaniu].

Warunki uczestnictwa oraz dane do przelewu:

Warunkiem wpisania się na listę jest wpłata bezzwrotnej zaliczki w wysokości 150 zł na konto:
Iwo Łaźniewska Bodyfulness
ING 39 1050 1807 1000 0092 5145 4428
z dopiskiem: Imię i nazwisko + Ugruntowanie
Pozostałą kwotę należy wpłacić do 31.12.2019 r.

*******************************************

Relacje uczestników poprzednich warsztatów Bodyfulness©:

„Jedne z bardziej wartościowych warsztatów, w których miałam okazję uczestniczyć. Nie pamiętam, kiedy byłam tak zrelaksowana i jestem zdumiona tym, co teraz dzieje się z moim ciałem po dwóch dniach zajęć. Po ostatnich wyczerpujących doświadczeniach czuję zdecydowaną ulgę i spokój”.

„Jestem wdzięczna za to, że w tak ciepłej, pełnej delikatności i uważności atmosferze mogłam spotkać się z moim potrzebującym wsparcia ciałem. Chciałabym, aby wszyscy, których kocham mogli wziąć udział w tych warsztatach, bo wiem, że każdemu przyniosą samo dobro i miłość do ciała. Najlepszy z możliwych pomysł aby zrobić to w ten weekendowy sposób – potężna dawka wsparcia a ja dokładnie tego potrzebowałam. Iwo to moja przewodniczka po kobiecości – mówi sercem i prowadzi warsztat sercem – a to najlepszy z możliwych sposób prowadzenia zajęć” Domi

„Tego właśnie potrzebowałam – rozluźnienia napięć, poświęcenia czasu sobie, zwolnienia tempa. Nareszcie znów śnię – a od wielu lat nie pamiętam, aby cokolwiek mi się śniło”. Ewa

„Asolutna rewelacja” Tomek

„Bardzo dobrze przemyślany plan zajęć – dużo treści, dużo praktyki, pięknie wyważone. Super doświadczenie, które będę gorąco polecać wszystkim poszukującym kontaktu z własnym ciałem. Iwo to cudna wrażliwa empatyczna osoba o wielkim darze przekazywania wiedzy w sposób czytelny!. bardzo dawno nie spotkałam tak pozytywnej i kompetentnej osoby prowadzącej warsztat!. Niczego mi nie brakowało.”

„Efekt lepszy niż się spodziewałem. Wszystko było super” Dawid

„Zajęcia na bardzo wysokim poziomie a przy tym w miłej, lekkiej atmosferze. Prowadząca ma imponującą wiedzę, która łączy świat nauki i duchowość i jednocześnie łatwość przekazywania tej wiedzy i technik osobom nowym w pracy z ciałem. Myślę, że to bardzo rzadkie połączenie”.

„Doskonałe zajęcia dotyczące ciała i psychiki w zakresie koncentracji. Odblokowałem napięcia i nauczyłem się „uświadamiania” sobie różnych mechanizmów i miejsc w moim ciele. Po zajęciach czuję duże pozytywne pobudzenie, otwarcie, uwolnienie. Iwo bardzo kompetentna i wspierająca, czuła i uważna. Doskonale komunikuje trudne treści” J.P.

„Zajęcia świetne. Dały mi wiele spokoju, radości, rozluźnienia. Czuję, że uzależniają 🙂 Pozwoliły mi na uruchomienie dawno uśpionych partii ciała, stawów, mięśni. Mam apetyt na kolejne wtajemniczenie w te techniki. O Iwo mogę powiedzieć tyle, że nie wyobrażam sobie tych zajęć prowadzonych przez inną osobę. Profesjonalna, spokojna, pełna delikatności, wzbudza pełne zaufanie, ma ogromne wyczucie”. Danusia

„Niesamowita wiedza medyczna o naszym ciele. Pozwala to nawet sceptycznym osobom zrozumieć metody tej pracy. To moje pierwsze doświadczenie z Bodyfulness i mam nadzieję, że nie ostatnie”.

„Efekt zauważyłam już na drugi dzień – cudowne uczucie połączenia umysłu z ciałem w nowej jakości. Prowadząca z ogromną wiedzą i doświadczeniem – świetnie przygotowana i profesjonalna a przy tym ciepła i łagodna, z cudownym, uspokajającym głosem, który nas prowadził”. Natalia

„Jestem bardzo zadowolona z zajęć. Ćwiczenia interesujące i dostosowane do mojego stanu zdrowia. Ćwiczenia przynoszą relaks. Później obserwowalna poprawa nastroju, chęci do życia i sił fizycznych. W trakcie pojawiła się intuicja do zrobienia badań, które wykazały przyczynę wieloletnich dolegliwości zdrowotnych”.

„Zajęcia jedne z bardziej wartościowych, w których miałam przyjemność uczestniczyć. Efekt jest taki, że nie pamiętam kiedy byłam tak zrelaksowana, sama jestem zdziwiona tym, co dzieje się z moim ciałem. Po ostatnich, wyczerpujących doświadczeniach, zajęcia przynoszą mi zdecydowaną ulgę i spokój”. Beata

„Zajęcia doskonale wpisały się w moje potrzeby, dolegliwości związane z pracą za biurkiem”. Ela

„Prowadząca to osoba ciepła, o dużej kulturze osobistej, z nastawieniem na dobro ćwiczących. Zauważalny wysoki poziom wiedzy i umiejętności jej przekazywania. Na zajęciach tworzy atmosferę bezpieczeństwa. Wzbudza zaufanie. Odbieram ją jako osobę, która sobą zaświadcza o skuteczności nauczanej przez siebie metody.”

„Ocena warsztatów najwyższa w każdej kategorii. U prowadzącej widać i czuć pasję. Cudowna, piękna i świadoma ciała kobieta.”

” Super – moja ocena 10/10. Jestem bardzo zadowolona, że wzięłam udział w tych warsztatach. Efekty: Większa umiejętność relaksowania się i zdystansowania; Początek innego postrzegania ciała, uczenie się troski o nie. Zupełnie inne podejście do uzyskiwania efektów usprawniania ciała niż w jodze czy pilatesie, które znam. Poznanie przyczyn napięć w moim ciele i sposobów na ich szybkie łagodzenie. Mam chęć na dalsze nauki.” H.Sz.

„Super sprawa! Dowiedziałem się, że mam jakieś „połowy ciała” i zacząłem je dostrzegać :-)” Jarek

„Zajęcia super – bardzo interesujące i odbiegające od wszelkich innych zajęć ruchowych, jakich zdarzało mi się do tej pory doświadczyć. Zaczynam uczyć się dogadywać z moim ciałem i cieszę się, że – jak z nauką języka obcego – znam już podstawowe zwroty 🙂 Prowadząca kompetentna i wiarygodna (z racji swoich przeżyć zdrowotnych) – stworzona do takich zajęć”. Aga