Wprowadzene do bębnów obręczowych

Zapraszamy na warsztaty gry na bębnie obręczowym prowadzone przez Borysa Słowikowskiego, muzyka, psychologa i animatora kultury, ucznia Zohara Fresco.

Ze względu na duże zainteresowanie udziałem w regularnych warsztatach oferujemy dodatkowe zajęcia w niewielkim gronie, wprowadzające w tematykę bębnów obręczowych. Skierowane są do wszystkich, którzy chcieliby rozpocząć naukę gry na tym wspaniałym instrumencie i dołączyć do spotykającej się cyklicznie grupy.

CZYM JEST RYTM? CZYM SĄ BĘBNY OBRĘCZOWE?

Rytm to sposób aranżacji czasu. Bęben obręczowy to skóra naciągnięta na obręcz. Jest jednym z najstarszych instrumentów znanych ludzkości. W różnych wersjach występuje na całym świecie (również w Polsce!). Ten, na którym gram, po hebrajsku nazywany jest Tof Miriam, co oznacza po prostu „Bęben Miriam” (od Prorokini Miriam z Księgi Wyjścia, która na nim grała).

CZEGO UCZĘ?

Uczę techniki, którą od 2010 roku zgłębiam u Zohara Fresco* – na bębnie obręczowym zwanym Tar (bądź Mazhar lub Bendir) oraz na arabskim ‘tamburynie’ zwanym Riqq. Podobnie jak mój nauczyciel, skupiam się na rozwijaniu w uczniach poczucia pulsu, dawaniu im narzędzi do wychodzenia poza utarte schematy rytmiczne i na grze zespołowej.

Aby nauka była bardziej intuicyjna, korzystam z metod i doświadczeń wyniesionych z różnych form pracy z ciałem, m.in. tańca współczesnego (głównie improwizacji), Contact-Improvisation, praktyki uważności, Body-Mind Centering, aikido, metody Jacka Ostaszewskiego. 

Nauka, którą oferuję, jest skierowana do wszystkich. Nie ma czegoś takiego jak ‘brak poczucia rytmu’. Pozostaje jedynie pytanie: czy chcesz grać na bębnie i czy sprawia ci to przyjemność.

* Zohar Fresco to pochodzący z Izraela perkusjonista i kompozytor. Przez lata zebrał większość znanych technik gry na Tof Miriam i przestudiował ludzką anatomię, by stworzyć spójną i efektywną całość. Jego wszechstronna technika pozwala na użycie bębna obręczowego w większości stylów muzycznych. Jest ergonomiczna, z jej pomocą możemy grać szybko i bezwysiłkowo. Pozwala uzyskać brzmienia czyste i różnorodne.

NA WARSZTATACH:

  • wprowadzę Was w podstawowe techniki gry na bębnie obręczowym w technice „lapstyle”
  • nauczymy się i doświadczymy tego, czym jest puls i rytm
  • nauczymy się techniki wokalizacji rytmu, która ułatwia naukę i pozwala tworzyć własne rytmy
  • nauczymy się rytmów m.in. ze wschodniego obszaru morza śródziemnego (m.in. Grecja, Turcja, Syria, Palestyna, Egipt), w metrum 4/4, 7/8, 9/4 czy 10/4

Spotkania odbywają się cykliczne – co 2 tygodnie – w stałej, niewielkiej grupie

Na pierwsze warsztaty nie jest wymagane posiadanie własnego bębna. Jeśli chcesz się zaopatrzyć w dobry (i tani) instrument – chętnie w tym pomogę – skontaktuj się ze mną.

CZAS: 11 marca 2018, godz. 18.00 – 20.30

KOSZT: 90 zł (2,5 h) / zaliczka: 45 zł / ilość uczestników: 5-10 osób. 

ZAPISY I INFORMACJE: borys.drums@gmail.com (w treści maila podaj, czy posiadasz swój bęben)